Igrzyska Olimpijskie w Pekinie - pierwsze całkowicie w HD

08-08-2008, 15:04

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie będą pierwszymi w historii, które będą w całości rejestrowane w technologii HD. W celu realizacji przedsięwzięcia firma Panasonic (oficjalny partner) dostarczyła 100 aparatów fotograficznych, 250 kamer i ponad 1,5 tys. monitorów.

W czasie poprzednich Olimpiad tylko część transmisji powstała w technologii HD (około 40% w przypadku Zimowych Igrzysk w Turynie dwa lata temu). Tym razem HD z dźwiękiem w systemie 5.1 sorround ma się stać standardem, a przekazy w niższej rozdzielczości będą powstawać poprzez konwersję z materiałów zapisanych w HD.

Panasonic zwraca też uwagę na to, że w czasie Olimpiady w Pekinie do lamusa odejdą tradycyjne taśmy. Wykorzystany zostanie system P2HD, który zapisuje strumień wideo w formacie DVCPRO HD na układach flash. Karta pamięci P2HD ma pojemność 32 GB, co odpowiada ok. 32 minutom zapisu filmowego.

Zaletą takiego systemu jest m. in. to, że materiał będzie można bardzo szybko edytować (nie będzie konieczna jego uprzednia "cyfryzacja"). Będzie to korzystne szczególnie w przypadku dyscyplin, które nie są transmitowane na żywo i wymagana jest szybka obróbka materiału (np. żeglarstwo). Zapis na kartach może też w niektórych przypadkach okazać się bardziej trwały. Brak ruchomych elementów mechanicznych w karcie sprawia też, że jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne.

Skala całego przedsięwzięcia robi wrażenie. Materiały HD będą rejestrowane w 37 miejscach zmagań, a następnie przekazywane do centrali mistrzostw (International Broadcast Centre). Większość materiału (40 przekazów) to produkcja firmy Beijing Olympic Broadcasting Co. Ltd (BOB), która została stworzona w celu przygotowania transmisji na rzecz stacji telewizyjnych i innych posiadaczy praw autorskich.

Transmisje od BOB muszą pozostać neutralne, więc każdemu sportowcowi będzie tam poświęcana jednakowa ilość czasu. Jednocześnie niektóre stacje telewizyjne ustawią kamery w wybranych miejscach, aby sfilmować "swoich" sportowców i nadać transmisjom bardziej narodowy charakter.

Panasonic wspiera ruch olimpijski od ponad 20 lat jako Światowy Partner Olimpijski w kategorii "Wyposażenie Audio–Video". W ostatnim czasie firma przedłużyła partnerstwo z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim na kolejne osiem lat - do roku 2016.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy