Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

IBM zbuduje kolejny superkomputer

07-09-2006, 09:36

IBM zbuduje superkomputer "Roadrunner", którego moc obliczeniowa przekroczy jednego petaflopsa (czyli 1000 teraflopsów). Co ciekawe, maszyna zostanie zbudowana z układów ogólnie dostępnych.

Moc obliczeniowa 1 PFLOPS oznacza, że komputer będzie w stanie przeprowadzić biliard operacji zmiennoprzecinkowych w czasie jednej sekundy. Moc obliczeniowa komputerów jest dziś najczęściej wyrażana w teraflopsach.

Przy budowie Roadrunnera zostaną wykorzystane procesory serwerowe AMD Opteron oraz układy Cell Broadband Engine, które zostały zaprojektowane z myślą o wymagających graficznie platformach gier wideo. Teraz jednak sprawdzą się w obliczeniach matematycznych.

Do komputera trafi po 16 tys. sztuk procesorów obydwu rodzajów. W projekcie wykorzystane zostaną także serwery IBM - System x 3755 oraz BladeCenter H. Maszyna będzie wspierana systemem operacyjnym Red Hat Linux 4.3. Kompletna jej instalacja ma się zakończyć w roku 2008.

Roadrunner stanie w laboratorium Los Alamos National w New Mexico. Jak podaje Reuters, zadaniem komputera będzie m.in. sprawdzanie czy amerykański skład broni nuklearnej jest bezpieczny i niezawodny, bez konieczności przeprowadzania testów podziemnych. Budowa zostanie dofinansowana przez Kongres USA.

IBM podkreśla, że w czasie projektowania maszyny pomyślano o wysokim poborze prądu, dlatego Roadrunner będzie wyposażony w zaawansowane systemy chłodzenia i zarządzania energią. Komputer będzie też "niewielki", jak na taką moc. Zajmie powierzchnie ok. 1114 m2, co w przybliżeniu odpowiada powierzchni trzech boisk do koszykówki.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Prasa eksperymentuje z wiki

Źródło: IBM, Reuters