Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

I tak się trudno rozstać... z systemem operacyjnym bez wsparcia

05-09-2019, 21:47

Z badania firmy Kaspersky wynika, że choć dostępne są nowsze wersje systemów operacyjnych, 41% konsumentów i jeszcze więcej firm pozostaje przy Windowsie XP lub Windowsie 7 - systemach operacyjnych, których wsparcie techniczne się skończyło lub wkrótce się skończy...

Koniec cyklu życia systemu operacyjnego oznacza najczęściej, że producent nie opublikuje już żadnych aktualizacji, w tym aktualizacji cyberbezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestępcy nie wykryją w nim nieznanych wcześniej luk. Luki te mogą zostać wykorzystane w cyberatakach, przed którymi użytkownicy, bez odpowiedniej łaty, nie będą w stanie się obronić.

Kiedy badacze z firmy Kaspersky przeanalizowali dostarczone przez użytkowników sieci Kaspersky Security Network zanonimizowane dane dotyczące użytkowanej wersji systemu operacyjnego, odkryli, że 4 na 10 klientów nadal korzysta z przestarzałych systemów, w tym bardzo starych, takich jak Windows XP oraz Vista.

Jakim starym systemom jesteśmy wierni?

  • 2% konsumentów i 1% stacji roboczych w bardzo małych przedsiębiorstwach posiada Windowsa XP – system operacyjny, który nie jest wspierany już od 10 lat.
  • Niecałe pół procenta konsumentów (0,3%) oraz bardzo małych firm (0,2%) nadal preferuje Windowsa Vistę, który przestał być oficjalnie wspierany siedem lat temu.
  • Nektórzy klienci indywidualni (1%) oraz firmy (0,6% bardzo małych firm oraz 0,4% podmiotów z sektora MŚP oraz dużych przedsiębiorstw) nie skorzystały z darmowej aktualizacji do wersji Windows 8.1 i nadal używają Windowsa 8, który przestał być wspierany przez firmę Microsoft w styczniu 2016 r.
  • Windows 7 wciąż jest popularny zarówno wśród klientów indywidualnych jak i firm. Chociaż jego przedłużony okres wsparcia kończy się w styczniu 2020 r., ponad jedna trzecia (38%) klientów indywidualnych oraz bardzo małych firm i 47% podmiotów z sektora MŚP oraz dużych przedsiębiorstw nadal korzysta z tego systemu operacyjnego.

Przyczyny zwlekania z aktualizacją mogą być różne: od wykorzystywania oprogramowania, które nie jest kompatybilne z najnowszymi wersjami systemu operacyjnego, poprzez względy ekonomiczne po kwestię przyzwyczajenia się do danego systemu. Niemniej jednak niezałatany system operacyjny stanowi zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa, a koszt incydentu może być znacznie wyższy niż koszt aktualizacji..

Jakich zaleceń w kwestii systemów operacyjnych należy przestrzegać?

  • Korzystaj z aktualnej wersji systemu operacyjnego z włączoną funkcją automatycznych aktualizacji.
  • W przypadku, gdy aktualizacja do najnowszej wersji systemu operacyjnego nie jest możliwa, organizacje powinny uwzględnić ten wektor ataków w swoim modelu zagrożeń, oddzielając podatne na ataki węzły od reszty sieci jako jeden ze środków bezpieczeństwa. Warto także rozważyć zastosowanie rozwiązania bezpieczeństwa zaprojektowanego z myślą o przestarzałych systemach operacyjnych.
  • Stosuj rozwiązania oparte na wykrywaniu niebezpiecznego zachowania, wyposażone w technologie zapobiegania exploitom, które pomagają ograniczyć ryzyko ataków na przestarzałe systemy operacyjne (Windows 7 oraz nowsze) przy użyciu exploitów, czyli szkodliwych narzędzi wykorzystujących luki w zabezpieczeniach.

Źródło: Kaspersky


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data