HP podzieli się na dwie firmy

06-10-2014, 15:11

Już oficjalnie wiadomo, że HP się podzieli. Teoretycznie powinno to ułatwić gonienie za trendami.

HP się podzieli - tę informacje podał wczoraj Wall Street Journal, a dziś mamy oficjalny komunikat firmy w tej sprawie.

W wyniku podziału powstaną dwie firmy:

  • Hewlett-Packard Enterprise - dostarczająca infrastrukturę, oprogramowanie i usługi dla firm,
  • HP Inc. - zajmująca się systemami osobistymi oraz drukowaniem (ta firma zachowa dotychczasowe logo HP). 
Udziałowcy HP będą posiadać udziały obydwu firm. Podział powinien się zakończyć do końca roku obrachunkowego 2015. Meg Whitman będzie szefową Hewlett-Packard Enterprise, natomiast Dion Weisler poprowadzi HP Inc.

Nowe firmy na nowe wyzwania?

Oficjalnym powodem rozdziału firmy jest chęć zyskania większej elastyczności. HP Inc. ma podjąć wyzwania związane nie tylko ze zmieniającym się rynkiem urządzeń osobistych, ale także z drukowaniem 3D. Możliwe, że firmie będzie łatwiej inwestować w te obiecujące, ale jeszcze niesprawdzone technologie. 

Można się spotkać z opiniami, że podział HP jest bardziej napędzamy słabościami niż mocnymi stronami firmy. HP to ikona rynku IT, nie ma co do tego dwóch zdań, ale do tej pory ta ikona miała problemy ze znalezieniem się na rynku urządzeń mobilnych, który wydaje się mieć kluczowe znaczenie. Już w 2011 roku HP informowała, że rozważa sprzedaż działu PC-tów. Potem tę decyzję cofnięto i wszyscy jakby odetchnęli z ulgą. 

Sonda
Czy w wyniku podziału HP zacznie radzić sobie lepiej?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Nawet jeśli działu PC-tów nie sprzedano pochopnie, mogło tak być w przypadku systemu webOS. Urządzenia z tym systemem najpierw uważano za obiecujące, potem była porażka, a potem sukces po porażce. Z perspektywy czasu wydaje się, że webOS jako mobilny system HP zaistniał na zbyt krótki okres, aby ludzie mogli go poznać i właściwie ocenić. 

W ostatnich latach generalnie można było odnieść wrażenie, że HP wciąż nie wie, co zrobić z PC-tami i urządzeniami mobilnymi. Tylko chwilami pojawiały się przebłyski innowacyjności, takie jak notebook z kontrolerem leap

Dzisiejszy dynamiczny rynek zmusza firmy do wielu zmian. Microsoft się nie podzielił, ale zmiana szefa i wewnętrznej struktury zaowocowała licznymi zwolnieniami. Tymczasem Samsung wycofał się ze sprzedaży laptopów w Europie, a wcześniej Sony ogłosiła zamiar sprzedania marki Vaio. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy