Hollywood bierze na celownik 8 milionów torrentów z Bitsnoop

18-08-2010, 13:17

Podczas gdy to The Pirate Bay jest kojarzone z nielegalnymi plikami torrent, w sieci funkcjonuje wiele innych serwisów, które działają na podobną skalę. Organizacje antypirackie wcale nie mają jednak zamiaru odpuszczać mniej medialnym projektom.

Holenderska organizacja BREIN, walcząca z rozpowszechnianiem w sieci plików naruszających prawa autorskie, wzięła tym razem na celownik bardzo popularną witrynę Bitsnoop.

>>Czytaj także: TorrentReactor kupuje miasteczko

Sonda
Witryny z torrentami powinny być zamykane?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

BREIN chwali się na swojej stronie bardzo dobrymi wynikami. Tylko w tym roku udało jej się wymusić zamknięcie 422 "nielegalnych witryn", z których 384 serwowało użytkownikom pliki torrent. Niestety nie udostępniono nazw serwisów, które według BREIN łamały prawo. Wiadomo jednak, że następnym celem będzie działająca od 2008 roku wyszukiwarka Bitsnoop.

Według informacji na stronie projektu pozwala ona użytkownikom uzyskać dostęp do ponad 8 milionów torrentów, a rozmiar plików wymienianych za ich pośrednictwem to aż 9 petabajtów (grubo ponad 9 milionów gigabajtów). Nic więc dziwnego, że walczące z piractwem organizacje niezbyt przychylnie spoglądają w kierunku tego projektu.

BREIN oskarżył Bitsnoop o "dostarczanie systematycznego i nieprzerwanego dostępu do plików bez wiedzy i akceptacji właścicieli ich praw autorskich". Tym samym organizacja wnioskuje o zamknięcie witryny, "która ułatwia, umożliwia i uczestniczy w dystrybucji nielegalnych plików". Jak informowaliśmy niedawno, także samo The Pirate Bay nie ma się najlepiej, choć nic nie wskazuje na to, że serwis będzie całkowicie zamknięty.

Oskarżona o łamanie prawa wyszukiwarka
fot. Bitsnoop - Oskarżona o łamanie prawa wyszukiwarka
Aby uniknąć maksymalnej kary czterech lat więzienia bądź 67 tysięcy euro dla osób fizycznych (dziesięć razy tyle dla osób prawnych), BREIN sugeruje polubowne rozwiązanie całej sprawy. Jedynym, choć bardzo wygórowanym żądaniem jest zaprzestanie kontynuowania wyżej wspomnianych działań (równoznaczne z zamknięciem strony), a także udostępnienie adresów oraz danych osób, które odpowiedzialne są za prowadzenie serwisu i obsługę trackerów.

Właściciele Bitsnoop bynajmniej nie zamierzają iść na układ z BREIN i zamiast przekazywania organizacji swoich danych postanowili przenieść wyszukiwarkę do Hiszpanii. "Dziś dostaliśmy długi list od BREIN żądający od nas zamknięcia witryny, niech spadają i wsadzą sobie tę propozycję w tyłek" - mówi jeden z założycieli projektu w rozmowie z TorrenFreak.

Niezadowolona organizacja antypiracka zaznacza, że nie stosuje gróźb, a jedynie wzywa do zaprzestania nielegalnej działalności. Dodaje także, że jeśli właściciele wyszukiwarki nie dostosują się do jej zaleceń, będzie musiała wszcząć odpowiednie kroki prawne.

>>Czytaj także: MiniNova kasuje popularne torrenty


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag prawa autorskietag piractwotag BREINtag bittorrenttag Bitsnoop
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy