Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Helios - najpotężniejszy superkomputer w Polsce na 3 miejscu na świecie

13-05-2024, 20:09

Dziś opublikowano nowe edycje list klasyfikujących najpotężniejsze i najbardziej efektywne superkomputery na świecie, z których wynika, że uruchomiony niedawno w Polsce system Helios znalazł się na 3 miejscu listy Green500 i na 55 listy Top500.

superkomputer Helios

Oznacza to, że zainstalowana w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie maszyna jest m.in. dzięki 4 generacji procesorom AMD EPYC w czołówce światowej pod względem stosunku swojej mocy obliczeniowej do zużywanej energii.

Ponadto na liście Top500 znalazło się już 156 systemów napędzanych przez technologie AMD, co jest 29-procentowymw wzrostem w ciągu roku. Frontier, który wykorzystuje zarówno procesory AMD EPYC, jak i akceleratory AMD Instinct, pozostaje na 1 miejscu od 5 edycji.

  • Podobnie skonfigurowany LUMI pozostaje numerem 1 w Europie i numerem 5 na świecie.

Poza tym nowy, superpotężny El Capitan wykorzystujący następną generację procesorów i akceleratorów AMD, dzięki którym ma osiągnąć moc obliczeniową przekraczającą poziom 2 EksaFLOPS, jest też o krok bliżej wdrożenia - na liście znalazły się już pierwsze próbne wyniki testów tej maszyny.

W trakcie konferencji ISC High Performance 2024 firma AMD zaprezentowała też nowy akcelerator AMD Alveo V80 przeznaczony w szczególności właśnie do superkomputerów i klastrów “big data”. Akcelerator ten zapewnia 2-krotnie większą przepustowość pamięci i aż 4-krotnie większą przepustowość sieciową w porównaniu do poprzedniej generacji.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *