Greenpeace: Elektronika jest bardziej zielona, ale...

05-03-2008, 18:25

... wciąż bardzo dużo jest do zrobienia. W badaniu przeprowadzonym niedawno przez tę eokologiczną organizację, żadne z urządzeń nie zdobyło więcej niż połowę możliwych punktów. Nie wszyscy główni producenci sprzętu zgodzili się także na współpracę z Greenpeace.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pod lupę wzięto 37 produktów - telefonów komórkowych, laptopów i komputerów stacjonarnych - dostarczonych przez 14 największych producentów. Mieli oni zaprezentować urządzenia najbardziej, zdaniem producentów, przyjazne środowisku naturalnemu.

Greenpeace ocenił je pod względem zawartości substancji toksycznych, zużycia energii, możliwości recyklingu czy promocji innowacji w zakresie ochrony środowiska.

Najbardziej "zielonymi" okazały się dwa laptopy - pierwszy produkcji Della (Optiplex 755), drugi HP (dc5750). O ile firmy te z jednej strony mogą się cieszyć z samego faktu uznania ich urządzeń za najbardziej przyjazne spośród badanych, o tyle z drugiej jednak strony wystawione oceny - 5/10 - wcale nie napawają aż takim optymizmem. Zwłaszcza ekologów.

Greenpeace doceniła także inne firmy i ich "zielone" urządzenia. Nokia pochwalona została za model Evolve, który zawiera znacznie więcej zdatnego do recyklingu plastiku niż inne produkty, a także za bardzo wydajną ładowarkę. Z kolei komputery Mac Book Air nie zawierają już toksycznych rtęci i arszeniku i nie przyczyniają się tym samym do ich emisji do środowiska.

Sonda
Czy zwracasz uwagę na względy ekologiczne kupowanego sprzętu?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Ekolodzy są zadowoleni z postępu, jaki następuje nie tylko wśród producentów sprzętu, ale także wśród kupujących, których coraz częściej rozważają przy zakupach względy ekologiczne sprzętu. Zwracają jednak uwagę, że wciąż bardzo dużo jest do zrobienia, gdyż najlepsze - ich zdaniem - urządzenia zdobyły zaledwie połowę możliwych punktów.

Nie wszyscy producenci skorzystali jednak z zaproszenia Greenpeace do przesłania swoich urządzeń do testów. Nie zrobiły tego m.in. Acer, Apple (choć laptop tej firmy został sprawdzony), Microsoft, Nintendo oraz Sharp. Organizacja zastrzega jednak, że wnioski te nie powinny stanowić bezwględnej wskazówki, które urządzenia kupować. Badana próbka była zbyt mała, by uznać ją za reprezentatywną.

Wyniki badań przedstawione zostały w Hanowerze podczas tarów CeBIT.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Greenpeace


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.