Gracze inaczej widzą świat, dostrzegają więcej - potwierdzają naukowcy

12-06-2013, 15:16

Gracze komputerowi wyciągają więcej informacji z tego, co widzą, niż osoby niegrające w gry - potwierdzają naukowcy z Duke University. Wydaje się jednak, że nie ma to związku z większą zdolnością zapamiętywania obrazów.

W przeszłości naukowcy już dwa razy potwierdzali, że gry komputerowe mogą w pewnych przypadkach poprawić wzrok i szerzej rozumianą zdolność widzenia. Od dawna sądzono, że mózgi graczy lepiej radzą sobie z analizą sygnałów wzrokowych, ale teraz naukowcy z Duke University School of Medicine zbadali to zjawisko od jeszcze innej strony.

Ekipa badaczy pod kierownictwem Grega Appelbauma przeprowadziła eksperyment na 125 osobach, wśród których byli zarówno gracze, jak i osoby niegrające w gry. Te osoby wykonywały  zadania, w ramach których wyświetlano im kołowy układ ośmiu liter przez zaledwie 1/10 część sekundy. Potem ukazywała się strzałka wskazująca na wybrany punkt na kole. Uczestnik badań miał powiedzieć, jaka była to litera.

Gracze widzą więcej(?)

Gracze radzili sobie z zadaniem znacznie lepiej niż nie-gracze, niezależnie od tego, czy okres między wyświetleniem liter i strzałki był krótszy czy dłuższy. Jednocześnie dało się zauważyć, że w obydwu grupach uczestnicy dość szybko zapominali, jakie układy liter widzieli.

Da się z tego wyciągnąć ciekawy wniosek. Sprawność graczy w rozwiązywaniu tego zadania nie wynikała z lepszej pamięci. Gracze i nie-gracze szybko zapominają uzyskane wzrokowo informacje, jeśli nie są im one potrzebne. Wydaje się natomiast, że gracze muszą być bardziej wrażliwi na informację wzrokową i dostrzegają więcej szczegółów w krótkim czasie. Ewentualnie można sądzić, że gracze mają większą zdolność do podejmowania prawidłowych decyzji na podstawie ograniczonej informacji wzrokowej.

Sonda
Jakie skutki zdrowotne gier komputerowych odczuwasz na sobie?
  • gdy więcej gram, czuje się lepiej
  • gry więcej gram, czuje się gorzej
  • nie gram
wyniki  komentarze

Gry i zdrowie - szeroki temat

Warto porównać ustalenia naukowców z Duke University z wcześniejszymi wynikami badań na temat gier i wzroku. W ubiegłym roku naukowcy z McMaster University udowodnili, że granie w grę Medal of Honor poprawia wzrok osób, które urodziły się z zaćmą i później leczyły się operacyjnie. W ramach jeszcze wcześniejszych badań naukowcy z University of Rochester potwierdzili, że gry 3D poprawiają zdolność widzenia, podczas gdy gry 2D raczej nie. 

Gry mogą też pomagać w psychoterapii i niewątpliwie rozwijają refleks, choć odbywa się to kosztem wydajności płuc.


Źródło: Duke Today
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031