Grabarz i tragarz tylko z magistrem. Nowe kierunki studiów - IT Fiction

11-10-2013, 14:41

Od początku października 500 studentów uczy się na nowo otwartym Wydziale Pracy Fizycznej Uniwersytetu w Paprotkach. Studiują na dwóch kierunkach - tragarstwo i grabarstwo.

Skończyły się czasy, gdy grabarz mógł być domorosłym amatorem, od którego nie wymagało się kierunkowego wykształcenia wyższego. Teraz grabarstwo jest dyscypliną akademicką, którą można studiować na Uniwersytecie w Paprotkach. Pierwsi magistrzy grabarstwa opuszczą mury uczelni za 5 lat i wprowadzą na rynek pracy nową jakość.

Magister i wirtuoz szpadla

- To bardzo ciekawe studia - przekonuje Marek Drakul, jeden ze studentów. - W programie są zajęcia z zakresu geologii, archeologii i tanatologii. Fascynującą dziedziną jest historia grabarstwa i obrzędów funeralnych. Będziemy mieli znacznie szersze pojęcie o problemach, z jakimi grabarz styka się w pracy.

Pytanie tylko, czy tak wykształceni grabarze poradzą sobie z kwestiami praktycznymi? Szef Wydziału Pracy Fizycznej prof. Andrzej Pogodny uważa, że będą to świetni praktycy.

- Kopanie to najważniejszy przedmiot na grabarstwie. Nasi studenci dzięki wiedzy z zakresu łopatologii i biomechaniki staną się istnymi wirtuozami szpadla. Poza tym zapoznają się z mini koparkami coraz częściej używanymi do kopania grobów - tłumaczy wykładowca.

obrazek

Tragarz też musi studiować

Na kierunku grabarstwo studiuje obecnie 250 osób. Drugie tyle studiuje na innym obiecującym kierunku, jakim jest tragarstwo. W tym przypadku program studiów obejmuje zwłaszcza wiedzę z zakresu biomechaniki, anatomii i fizjologii. Przypomina to w pewnym stopniu studia na AWF, choć nie brakuje dodatkowych przedmiotów związanych z zawodem, takich jak ianitorologia (ogólna nauka o tragarzu).

Edukacyjny boom!

Otwarcie nowego Wydziału Pracy Fizycznej nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie udzielone temu pomysłowi przez rząd. Wymagało to współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- To tylko początek realizacji większej idei polegającej na tym, żeby dyplom magistra był wymagany do najbardziej trywialnej pracy - tłumaczy Antek Głośnojasny, który czasem sprząta w Kancelarii Premiera i akurat odebrał telefon. - Dzięki temu będzie można wysłać wszystkich na studia i udawać, że wszyscy mają jakieś zajęcie do 24. roku życia. Bezrobocie spadnie. Szkoły zawodowe się zamknie, ale otworzy się wiele nowych wydziałów na studiach. Co prawda, trzeba obniżyć poziom w szkołach średnich i dać maturę każdemu, ale MEN stara się o to od lat.

Sonda
Który kierunek studiów uważasz za nabardziej perspektywiczny?
  • grabarstwo
  • tragarstwo
  • sprzątactwo
  • zmywactwo
wyniki  komentarze


W przyszłym roku na Wydziale Pracy Fizycznej ruszą kolejne kierunki, m.in. sprzątactwo i zmywactwo. Niestety pomysł ten ma swoich krytyków. Twierdzą oni, że wykształcone na tych kierunkach elity po prostu wyjadą za granicę w poszukiwaniu pracy.

Prof. Andrzej Pogodny odrzuca ten zarzut. Jego zdaniem nasi magistrzy już teraz wyjeżdżają za granicę, a sprzątający magister sprzątactwa zawsze będzie się prezentował mniej defetystycznie niż sprzątający magister historii sztuki.

UWAGA: Ten tekst nie jest newsem, a jedynie komentarzem do bieżących wydarzeń. Przedstawione wydarzenia są fikcyjne. Podobieństwo autentycznych nazw, osób i firm do tych występujących w tekście jest zamierzone przypadkowe. Cdn.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930