Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Gra komputerowa do leczenia "leniwego oka"

05-03-2015, 14:32

Gra wideo do leczenia wady wzroku? Coś takiego wydała firma Ubisoft. Gra pt. Dig Rush powinna leczyć amblyopię znaną powszechnie jako "leniwe oko".

Gry komputerowe są kojarzone z psuciem wzroku i agresją wśród najmłodszych, choć Dziennik Internautów już kilkakrotnie pisał o tym, że gry mogłyby pomagać w ćwiczeniu wzroku i hamowaniu agresji. Czasami wymaga to szczególnego rodzaju gier "terapeutycznych", które najwyraźniej zaczynają interesować znanych producentów gier. 

Gra ćwiczy leniwe oko (i to drugie też)

Firma Ubisoft poinformowała o wydaniu gry pt. Dig Rush, której zadaniem jest leczenie amblyopii, czyli tzw. "leniwego oka". Amblyopia często powstaje w wyniku zeza i leczenie tej wady najczęściej polega na zasłanianiu jednego oka. 

Gra wykorzystuje opatentowaną technologię leczenia "leniwego oka" opracowaną przez naukowców z McGill University. Ta technologia jest licencjonowana przez firmę Amblyotech i była testowana klinicznie. Ma ćwiczyć nie tylko oko słabsze, ale również to silniejsze. Trening jest możliwy dzięki wykorzystaniu różnych poziomów kontrastu pomiędzy obiektami czerwonymi i niebieskimi, które są obserwowane przez okulary stereoskopowe. Lekarz może dostosowywać ustawienie gry do wymagań pacjenta. 

Gra polega na kontrolowaniu górników w kopalni złota. Twórcy oraz testerzy gry zapewniają, że jest naprawdę wciągająca. Dzięki temu  "pacjent" będzie chętnie brał "lekarstwo". Film poniżej przedstawia grę. 

Amblyotech twierdzi, że zastosowana technologia może poprawić wzrok zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Obecnie uważa się, że leczenie "leniwego oka" jest skuteczne u dzieci. 

Wcześniejsze badania

Badania nad leczeniem "leniwego oka" za pomocą gier prowadzili wcześniej naukowcy University of California w Berkeley. Potwierdzili oni, że granie w gry może poprawić ostrość wzroku u dorosłych osób z "leniwym okiem", jeśli te osoby grają z zasłoniętym "dobrym" okiem (zob. LiveScience, Video Games Improve Adult 'Lazy Eye,' Study Suggests).

Dziennik Internautów wspominał też o innych badaniach, które potwierdzały korzystny wpływ gier 3D na zdolność widzenia. Najnowsza gra Ubisoftu też nie jest trójwymiarowa, ale wykorzystuje zjawiska związane z postrzeganiem kolorów. Poza tym badania prowadzone w Berkeley potwierdziły, że przy leczeniu "leniwego oka" nie ma znaczenia rodzaj grafiki.

Inne gry terapeutyczne

Gry komputerowe mogą też pomagać w psychoterapii, jeśli podłączymy gracza do aparatury monitorującej pracę serca i uzależnimy rozgrywkę od stanu emocjonalnego. Pomysłem na komercyjne wdrożenie podobnej idei był The PIP, czyli mobilny kontroler gier reagujący na stres. Zapewne jest wiele innych sposobów na opracowanie i sprzedanie gier terapeutycznych. Pytanie tylko, czy te gry będą naprawdę pomagać?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:








fot. Freepik