Google wychodzi bez szwanku z oskarżeń o manipulowanie wyników

04-01-2013, 12:45

Ważne postępowanie antymonopolowe przeciwko Google, dotyczące m.in. manipulowania wynikami wyszukiwania, zostało zakończone w USA. Mogło być ogromnym ciosem dla firmy, ale ostatecznie skończy się na kilku mało istotnych zobowiązaniach.

Postępowania antymonopolowe grożą każdej firmie, która na rynku zacznie czuć się zbyt pewnie. W przeszłości bohaterem wielu takich postępowań w USA i UE był Microsoft. Producent Windowsa zazwyczaj nie szedł na współpracę z władzami, bawiąc się w kotka i myszkę. Niestety kończyło się to karami albo tak niekorzystnymi dla giganta porozumieniami, jak to, które zobowiązało go do promowania alternatywnych przeglądarek. Można spotkać się z opinią, że słabsza dziś pozycja rynkowa Microsoftu to m.in. efekt walk z regulatorami.

Firma Google również trafiła na celownik władz, m.in. w USA. Konkurenci firmy skarżyli się Federalnej Komisji Handlu na to, że Google może tak manipulować swoimi wynikami wyszukiwania, aby pogrążać konkurencyjne usługi. Oskarżenia o manipulowanie padły m.in. przed kalifornijskim sądem w roku 2007 i ostatecznie nie potwierdzono winy Google, ale rynkowi rywale zaczęli skarżyć się regulatorom.

Google dogadała się z FTC

Federalna Komisja Handlu (FTC) przeprowadziła złożone postępowanie, trwające 19 miesięcy i obejmujące badanie milionów stron dokumentów. Spodziewano się, że jego wynik może być dla firmy poważnym ciosem, ale wczoraj stało się jasne, że skończy się na kilku zadrapaniach.

FTC poinformowała wczoraj o podpisaniu porozumienia z Google, w ramach którego kalifornijska firma zmieni część praktyk na rynkach urządzeń przenośnych i wyszukiwania.

Co zyskali konkurenci?

Po pierwsze Google zobowiązała się niewykorzystywania patentów firmy Motorola w celu uzyskiwania nakazów sądowych przeciwko konkurentom. Patenty te mają znaczenie podstawowe dla standardów używanych na rynku mobilnym i będą udostępniane na zasadach FRAND, czyli każdy chętny będzie mógł kupić licencję na korzystanie z patentu w rozsądnej cenie. Google zobowiązała się więc do nierobienia tego, za co w Unii Europejskiej może być ukarany Samsung.

Google zobowiązała się również do usunięcia ograniczeń, które utrudniały reklamodawcom korzystającym z programu AdWords używanie narzędzi umożliwiających zarządzanie kampaniami w ramach różnych platform. Ponadto Google zobowiązała się do udostępnienia konkurencyjnym wyszukiwarkom możliwości wstrzymania publikowania ich wyników na stronach usług Google.

obrazek

Sonda
Czy wierzysz, że Google może zmieniać wyniki w sposób niekorzystny dla konkurentów?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

 

Zwycięstwo Google w tle ugody

Trzeba jednak przyznać, że Google zwyciężyła w kwestii najważniejszej - zdaniem FTC Google nie manipulowała wynikami wyszukiwania. Porozumienie z Komisją nie wpłynie zatem na wyniki wyszukiwania Google i nie będzie żadnej szczególnej kary dla giganta. Decyzja FTC rozczarowała koalicję firm skarżących się na Google. Działająca w tej koalicji firma Yelp nazwała decyzję FTC "utraconą szansą na chronienie innowacyjności".

W głosowaniu FTC dotyczącym patentów aż czterech na pięciu członków Komisji opowiedziało się za ugodą. W głosowaniu na temat zakończenia dochodzenia ws. praktyk wyszukiwarki wszyscy członkowie poparli racje Google.

Czytaj także: Samsung nadużywał patentów wobec Apple? Bruksela uważa, że tak!


Źródło: FTC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031