Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Google Glass z tłumaczem i dotykowy Chrome OS w drodze. Google nie śpi - wideo

21-02-2013, 08:52

Google zaprezentowała nowy interfejs Glass - swoich komputerowych okularów i są pogłoski o pracy nad stylowymi oprawkami do tych okularów. Poza tym gigant ma zamiar wprowadzić istotne ulepszenia do Google Chrome OS, zatem jego walka o rynek sprzętu nie ustaje.

Projekt Google Glass to coś więcej niż eksperyment, a system Chrome OS dopiero zaczyna na dobre się rozwijać - takie wnioski nasuwają się same, gdy przyjrzymy się ostatnim poczynaniom Google.

Przede wszystkim firma ciągle pracuje nad swoimi komputerowymi okularami (Google Glass), ale te prace nie są trzymane w całkowitej tajemnicy, jak większość nowatorskich projektów Google. Firma sama chwali się postępami i wczoraj opublikowała film prezentujący najnowszy interfejs Google Glass.

Fotki, wyszukiwarka i tłumacz w okularach

Na filmie możemy zobaczyć kontrolowane głosowo wysyłanie wiadomości, przeszukiwanie sieci, a także robienie zdjęć i nagrywanie filmów, mapy itd. Widać także wsparcie dla tłumacza Google, co jest funkcją do tej pory nieujawnianą przez producenta.

Nowe okulary mogą się pojawić na rynku w 2014 roku. Wcześniej deweloperzy dostaną wersje przedpremierowe za 1500 dolarów, czyli niemało. Na obecnym etapie zapewne nawet Google nie wie, ile będzie kosztować gotowy produkt.

Glass musi mieć styl!

Google nie wie również, jak komercyjna wersja Google Glass będzie wyglądać i dlatego chyba wszystkie filmy pokazują Glass z punktu widzenia użytkownika. Jest jednak oczywiste, że te okulary będą musiały posiadać zewnętrzną formę i raczej będzie ona przypominać modne okulary niż nowinkę dla geeków dumnych z tego, że nosi się na głowie ekran, procesor, baterię itd.

Jak podaje New York Times, Google negocjuje obecnie warunki współpracy ze startupem Warby Parker, który zajmuje się sprzedażą modnych okularów online. Współpraca nie jest jeszcze oficjalna i New York Times wie od niej od ludzi nieuprawnionych do przedstawiania takich informacji prasie. Jeśli jednak informacja jest prawdziwa, to znaczy, że Google nie postrzega projektu Glass w kategoriach eksperymentu dla pionierów nowych technologii, ale chce zrobić produkt w 100% "konsumencki" (zob. NYT, Google Searches for Style).

Dotykowy Chrome OS

Google Glass nie jest jedynym projektem Google, który ma zmienić rynek inteligentnych urządzeń przenośnych. Firma cały czas dopracowuje Chrome OS i ma zamiar złamać podstawową zasadę, która do tej pory go dotyczyła.

Chrome OS z założenia miał być lekkim systemem mobilnym dla urządzeń z klawiaturą. Dla urządzeń dotykowych Google miała Androida. Wall Street Journal donosi jednak, że Google opracowała już laptopy z ekranami dotykowymi i systemem Chrome OS (zob. Google Developing Touchscreen Devices Using Chrome Operating System).

Sonda
Gdybyś miał mieć Google Glass, jak chciałbyś by urządzenie wyglądało?
  • modnie, stylowo, z klasą
  • niepozornie, dyskretnie
  • technologicznie, by znać było geeka
wyniki  komentarze

Dotykowy Chrome OS nie byłby złym pomysłem i nawet Chrome OS na tabletach mógłby się sprawdzić. Lepsze jest bowiem dawanie klientom wyboru i "kanibalizm" własnych produktów, niż oddawanie pola konkurencji. Firma Apple dobrze o tym wie, firma Google też to zrozumiała. Dość długo nie mógł tego zrozumieć Microsoft, który kurczowo trzymał się filozofii, że rozwój produktu musi ograniczać się do bardzo konkretnych zastosowań.

Chrome OS z funkcjami dotykowymi mógłby w przyszłości stanowić alternatywę dla Androida, mógłby też konkurować z Firefox OS. Wreszcie nie bez znaczenia jest fakt, że dość znaczący producent, jakim jest Acer, postrzega Chrome OS jako alternatywę dla Windowsa na przyszłe lata.

Czytaj także: Chrome OS zastąpi Windowsa, kiedy ten polegnie - uważa Acer


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik