Google do torrentów?

08-11-2006, 12:14

W sieci pojawiła się wyszukiwarka o nazwie GoogleTorrents i od razu wzbudziła duże zainteresowanie. Nie oznacza to wcale, że firma Google dostarczyła nową wyszukiwarkę torrentów. Twórcą GoogleTorrents jest ktoś inny, choć faktycznie wyszukiwanie odbywa się dzięki Google.

O wyszukiwarce GoogleTorrents głośno było w blogosferze, oraz w serwisie del.icio.us.

Wyszukiwarka ta została stworzona za pomocą narzędzia Google Custom Search Engine, które na łamach DI opisywaliśmy pod koniec ubiegłego miesiąca. Intencją twórcy GoogleTorrents było udostępnienie innym wyszukiwarki, która pozwoli na odnalezienie upragnionego torrenta bez konieczności odwiedzania różnych serwisów poświęconych torrentom.

Na stronie "About" znajdujemy wyraźną informacje o tym, że GoogleTorrents nie jest produktem Google, a zawarte w nazwie słowo "google", nie jest użyte w odniesieniu do znanej marki, ale jako synonim słowa "szukać" (takie słowo funkcjonuje już zresztą w słowniku angielskim). Mamy więc jednocześnie pierwszy przykład na to, że upowszechnienie się słowa "google" jako czasownika, może ułatwić podszywanie się pod markę kalifornijskiej firmy.

Trzeba przyznać, że GoogleTorrents działa całkiem sprawnie, tak więc chąc nie chcąc, gigant wyszukiwarkowego rynku został zaangażowany do pracy przy wyszukiwaniu torrentów. Zauważmy, że do tej pory Google lub inna znana wyszukiwarka (Yahoo, Ask), takiej usługi nie udostępniała. Nic w tym dziwnego, bo przecież nietrudno sobie wyobrazić te procesy ze strony RIAA. Okazuje się jednak, że wystarczy dać odpowiednie narzędzia uzytkownikom, a oni już będą wiedzieli co z nimi zrobić :-).

Wielu blogerów i użytkowników serwisu del.icio.us przewidywało, że Google szybko zajmie się sprawą GoogleTorrents, choćby ze względu na chęć obrony swojego znaku towarowego. Na razie jednak wcale do tego nie doszło.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wyszukiwarkitag RIAAtag GoogleTorrentstag del.icio.us
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy