Google Chrome: poprawione wsparcie dla Flasha

31-03-2010, 10:26

Integracja Flash Playera z przeglądarką Google będzie teraz głębsza, a dzięki współpracy m.in. z Mozillą ma powstać nowe API, które poprawi kompatybilność różnych przeglądarek z wtyczkami – ogłosiły firmy Adobe i Google.

Flash Player został zintegrowany z testową wersją Chrome. Linus Upson zapowiedział na blogu Chromium, że funkcjonalność ma być udostępniona wszystkim użytkownikom "tak szybko, jak to możliwe".

Dzięki integracji użytkownik pobierający Chrome otrzyma od razu najnowszą wersje Flash Playera i nie będzie musiał instalować jej osobno. Użytkownicy otrzymają automatycznie także aktualizacje odtwarzacza, co wyeliminuje część problemów z bezpieczeństwem.

>>> Czytaj: Adobe: Flash na smartfonach coraz bliżej

Adobe pracuje także z Google, Mozillą i "szerszą społecznością" nad nowym API, które ma poprawić obsługę wtyczek. To API ma być niezależne od systemu operacyjnego i przeglądarki. Ma usprawnić działanie treści Flash i zwiększyć ich bezpieczeństwo poprzez objęcie mechanizmem sandbox (tzw. piaskownicą) także stron z treściami Flash. Programiści zainteresowani współpracą przy tworzeniu API mogą dowiedzieć się więcej na stronach Mozilli.

Sonda
Głębsza integracja Flasha z przeglądarkami to:
  • konieczność
  • ciekawa opcja
  • nic dobrego
wyniki  komentarze

Przedstawiciele Adobe i Google sądzą, że proponowane zmiany mogą znacznie zwiększyć innowacyjność i przydatność aplikacji webowych. Google Chrome ma być przykładem, który to udowodni.

Współpraca Google i Adobe nie jest nowością. Firmy pracują razem także w ramach inicjatywy Open Screen Project, która ma na celu dostarczanie flashowych treści na różnych urządzeniach, także tych z Androidem.

Trudno nie dopatrzyć się w działaniach Google kroku wykonanego z myślą o Google Chrome OS. Flash jest bardzo popularny wśród użytkowników i deweloperów. Google z pewnością chce stymulować rozwój aplikacji webowych przydatnych w "internetowym" systemie operacyjnym. Z kolei Adobe musi dbać o Flasha, którego pozycja może być w przyszłości zagrożona rozwojem innych webtechnologii.

>>> Czytaj: Google i Picnik - obróbka zdjęć przejdzie do sieci?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy