Google chce mierzyć poziom cukru przez soczewkę kontaktową. Kolejny projekt Google X

17-01-2014, 08:24

Soczewka kontaktowa mierząca poziom cukru niemal cały czas to nowy projekt Google X, czyli laboratoriów Google odpowiedzialnych za najbardziej "kosmiczne" projekty.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Firma Google postanowiła po raz kolejny przypomnieć, że obok jej normalnej działalności istnieje jeszcze Google X - laboratoria pracujące nad "kosmicznymi" projektami, takimi jak autonomiczne pojazdy, sztuczne umysły albo balony roznoszące internet.

Soczewka zmierzy poziom cukru

Najnowszym ujawnionym projektem Google X jest soczewka kontaktowa do pomiaru poziomu cukru. Ma ona pomóc osobom chorym na cukrzycę w monitorowaniu poziomu glukozy niemal cały czas, ale bez ciągłego nakłuwania swojego palca w celu pobrania próbki krwi.

Naukowcy zastanawiali się już nad tym, aby mierzyć poziom cukru w łzach. Problem w tym, że łzy trudniej jest zbierać niż krew. Inżynierowie Google X postanowili rozwiązać ten problem dzięki soczewkom, w których można umieścić małe fragmenty elektroniki - układy i sensory tak małe, że na pierwszy rzut oka wyglądają jak brokat. Antena, cieńsza niż ludzki włos, mogłaby być umieszczona naokoło soczewki.

Obrazek poniżej daje wyobrażenie, jak urządzenie może wyglądać.

zdjęcie

Na chwilę obecną Google testuje prototypy, które mają odczytywać poziom cukru co sekundę. Inżynierowie rozważają umieszczenie w soczewce małych światełek LED, które mogłyby ostrzegać chorego, gdy poziom cukru staje się niebezpiecznie wysoki lub niski. Technologia jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, ale Google zapewnia, że zrobiła już wiele badań klinicznych.

Microsoft też tego chciał

Idea takiej soczewki nie jest całkiem nowa. W roku 2011 Microsoft przedstawił ideę soczewki kontaktowej monitorującej poziom cukru. Na YouTube znajdziecie nawet wideo z 2011 roku na ten temat, ale najwyraźniej projekt gdzieś utknął.

Ponadto szwajcarska firma Sensimed opracowała rozwiązanie SENSIMED Triggerfish - jednorazową soczewkę kontaktową, która bada zmiany w oku celem usprawnienia leczenia jaskry.

Sonda
Ile lat potrzeby, aby soczewki badające poziom cukru weszły na rynek?
  • do roku
  • 1-2 lata
  • 2-5 lat
  • 5-10 lat
  • ponad 10 lat
wyniki  komentarze

Również Polak usiłował zrealizować pomysł ułatwienia życia cukrzykom dzięki nieinwazyjnym sensorom. Tomasz Maciąg prosił internautów o wsparcie finansowe w celu stworzenia opaski D+Sensor zdolnej do monitorowania tętna, wilgotności skóry i temperatury ciała. Taka opaska mogłaby przynajmniej ostrzegać chorych przed niebezpieczeństwem. Niestety kampania w serwisie PolakPotrafi.pl nie zakończyła się powodzeniem.

Firma Google nieraz już udowodniła, że potrafi doprowadzić swoje kosmiczne projekty do znacznego poziomu zaawansowania. Firma ma na to pieniądze i wydaje się, że inwestorów nie przeraża realizowanie tych fantazji. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że te futurystyczne pomysły wciąż nie mają postaci ukończonych produktów. Na zaprezentowaną wczoraj soczewkę też przyjdzie nam trochę poczekać.

Czytaj także: Google będzie walczyć ze śmiercią. Uruchamia firmę CalicoSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.