Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Globalny rozwój sieci 5G ma szansę wpłynąć na zmianę rzeczywistości dla konsumentów, firm oraz instytucji publicznych

14-10-2022, 14:31

Większość działań związanych z wdrażaniem nowej generacji standardu transmisji danych będzie skoncentrowana w dużych miastach i wokół nich. Rosnąca liczba mieszkańców, konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz dążenie do optymalizacji działań wymagają wprowadzenia bardziej zaawansowanych narzędzi telekomunikacyjnych. W takiej sytuacji konieczne jest jednak wdrożenie specjalnej infrastruktury, dostosowanej do dynamicznych zmian.

Globalny rozwój sieci 5G ma szansę wpłynąć na zmianę rzeczywistości dla konsumentów, firm oraz instytucji publicznych

Charakterystyka sieci 5G powoduje, że dostarczanie usług cyfrowych może odbywać się niemal wszędzie. Zapewniają one stukrotnie większą prędkość przetwarzania danych oraz stukrotnie większą liczbę połączeń niż w sieciach LTE/4G. Długość opóźnień została skrócona poniżej 1 milisekundy, zagwarantowano także niezawodność przesyłania danych na poziomie 99,999%.

Konsumenci korzystający z sieci 5G będą mieszkać w inteligentnych miastach i wykorzystywać rozwiązania techniczne do usprawniania codziennych czynności – od zarządzania domem po transport. Podobna sytuacja jest w branży przemysłowej, w której dane zbierane w czasie rzeczywistym z połączonych urządzeń i zautomatyzowanych procesów posłużą inteligentnym fabrykom do optymalizacji procesów produkcyjnych. 

Jednak, aby urzeczywistnić tę wizję, miasta potrzebują innego rodzaju infrastruktury telekomunikacyjnej, w której sieci komórkowe są wszechobecne oraz zapewniają szybką i stałą łączność. Operatorzy telekomunikacyjni oferujący swoim klientom dostęp do nowej technologii muszą ustawić w całym kraju specjalne stacje bazowe, czyli wieże emitujące sygnał. Na ich szczytach umieszczane są prostowniki, które konwertują  prąd przemienny na stały, aby mógł zasilać urządzenia telekomunikacyjne.

Taka konstrukcja masztów generujących sygnał 5G wymaga zmierzenia się z różnymi wyzwaniami:

Globalny rozwój sieci 5G ma szansę wpłynąć na zmianę rzeczywistości dla konsumentów, firm oraz instytucji publicznych

Małe i trudno dostępne przestrzenie

Operatorzy telekomunikacyjni umiejscawiają prostowniki na słupach, dachach i masztach. Oznacza to, że urządzenia umożliwiające działanie sieci 5G muszą mieć niewielkie rozmiary i być łatwe do zamontowania w niekoniecznie komfortowych warunkach.

Zmienne warunki atmosferyczne

Prostowniki umieszczane na wieżach komórkowych muszą być wytrzymałe wobec wysokich i niskich temperatur, wilgoci, silnego wiatru oraz innych warunków pogodowych. Systemy zapewniające bezprzewodową i szybką łączność muszą działać bez przerwy, niezależnie od pogody, która w wyniku zmian klimatu stała się bardziej nieprzewidywalna.

Wymóg ekstremalnej niezawodności

Połączone usługi, takie jak inteligentny transport, wymagają stałego dostępu do sieci. Dlatego istotne jest, aby urządzenia montowane na wieżach komórkowych zapewniały ciągłe działanie infrastruktury 5G przy stale zmieniających się potrzebach w zakresie przepustowości i obciążenia sieci. 

Problemy w przepływie prądu

Piąta generacja telefonii komórkowej zapewnia szybszą i niezawodną łączność, która ułatwi funkcjonowanie firmom i konsumentom na całym świecie. Jednak urządzenia umożliwiające działanie sieci 5G potrzebują więcej mocy niż stosowane dotychczas. Występujące spadki napięcia i utraty mocy między podstawą wieży a zdalnymi radioodbiornikami na szczycie mogą być znaczące. Dlatego operatorzy komórkowi muszą szukać rozwiązań zapewniających ciągły przepływ prądu na stałym poziomie, który umożliwiają m.in. specjalnie przeznaczone do użycia w wieżach zasilacze i agregaty prądotwórcze.

Coraz więcej rozwiązań cyfrowych, na których opierają swoje działanie przedsiębiorstwa, instytucje publiczne oraz tych wykorzystywanych przez indywidualnych konsumentów wymaga płynnej łączności internetowej. Technologia 5G może ją zapewnić, ale żeby tak się stało, potrzebna będzie odpowiednia infrastruktura. Jej rozwój jest kluczowy dla poprawnego funkcjonowania piątej generacji.

Piotr Wójcik, Head of Key Account Management na Polskę i kraje bałtyckie w firmie Vertiv


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *