GIODO doradza, jak zabezpieczyć dane internautów

PAP 21-07-2011, 18:55

Biuro GIODO opublikowało przewodnik, w którym wyjaśnia, na czym polega procedura indeksowania danych w wyszukiwarkach, jakie należy podjąć działania po stronie tworzącego informację, aby nie można było jej wyszukać oraz jak zareagować, gdy dane bez naszej zgody zostaną ujawnione w internecie.

Pod koniec czerwca z portalu terazpraca.pl wyciekły życiorysy osób, które szukały zatrudnienia za pośrednictwem internetu. Rzeczniczka prasowa GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak mówiła wówczas, że poszkodowanych może być kilkanaście tysięcy. Właśnie to wydarzenie oraz podobny wyciek z innego portalu skłoniły GIODO do wydania poradnika. Jak tłumaczy Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Wojciech Wiewiórowski, informacje zawarte na obu stronach internetowych po prostu nie były odpowiednio zabezpieczone przed zindeksowaniem przez wyszukiwarki.

>> Czytaj także: Jak chronić dane osobowe? E-poradnik nie tylko dla przedsiębiorców

Zdaniem GIODO problem dotyczy nie tylko wspomnianych wyżej portali. Nawet wstępne przeszukanie internetu wskazuje na to, że inne serwisy również miewają kłopoty z zabezpieczeniem danych od tej strony - powiedział PAP Wiewiórowski. Dodał, że zdarzają się serwisy, które nie spełniają podstawowych zasad bezpieczeństwa i których twórcy nie zdają sobie sprawy, jak działają urządzenia indeksujące w wyszukiwarkach internetowych.

Z przewodnikiem pt. „Wskazówki dla administratorów danych - dotyczące zabezpieczenia informacji umieszczanych w serwisach” wydanym przez Biuro GIODO można zapoznać się na stronie www.giodo.gov.pl


Źródło: PAP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy