Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

GIMP 2.6: wygodniejszy i bardziej profesjonalny

02-10-2008, 11:31

Popularny darmowy edytor grafiki - GIMP - ukazał się w nowej wersji 2.6. Nieco poprawiono w nim interfejs, co może znacznie ułatwić pracę. Poza tym program może teraz wspierać więcej niż 8 bitów na kanał.

GIMP to coraz popularniejszy edytor grafiki. Korzystają z niego głównie użytkownicy Linuksa, ale są również wersje dla Mac OS oraz Microsoft Windows. Dla wielu nieprofesjonalnych grafików program ten może stanowić zamiennik popularnego Photoshopa.

Nowa wersja 2.6 zawiera zmiany, które mogą uczynić z GIMP-a narzędzie bardziej profesjonalne. Dodano w niej wsparcie dla biblioteki GEGL (Generic Graphics Library), która umożliwia obsługę więcej niż ośmiu bitów na kanał. Obsługuje ona m.in. takie przestrzenie barw jak RGB, CIELab, YCbCr. Trzeba jednak dodać, że domyślnie używane są 8-bitowe operacje. Korzystanie z GEGL zostało dodane jako opcja (narzędzie GEGL Operation w menu Tools).

Wcześniejsze ograniczenia GIMPa związane z obsługą do 8 bitów na kanał była szczególnie odczuwana przez tych artystów, którzy dokonywali obróbki zdjęć RAW. W tym przypadku nie dało się uniknąć utraty jakości.

Dla większości użytkowników to nie wsparcie dla GEGL będzie najistotniejsze. GIMP 2.6 zawiera również zmiany w interfejsie. Twórcy określili te zmiany jako "drobne", ale wrażenia przy korzystaniu z programu mogą się znacznie poprawić.

Po uruchomieniu programu można zobaczyć pierwszą nowość – puste okno obrazu. W tym oknie znajduje się pasek menu, który został usunięty z okna z narzędziami (Toolbox). Sama "narzędziówka" została zmodyfikowana tak, aby zawsze wyświetlała się nad oknem obrazu. Poza tym narzędziówka nie powinna być widoczna na pasku narzędzi, dzięki czemu użytkownik nie będzie się gubił w oknach.

Możliwe jest również przewijanie poza granice obrazu. Nie ma problemu z użyciem krawędzi pędzla na krawędzi obrazu podczas przybliżenia. Można też tak przesunąć płótno, aby nie było zasłaniane przez żadne użyteczne okno.

Z innych zmian w programie godne odnotowania są: usprawnione narzędzie do zaznaczania obszaru obrazów i nowe opcje dynamiki pędzla.

Nowego GIMPa można pobrać z działu Programy DI lub ze ze strony projektu. Więcej informacji na temat nowej wersji można znaleźć w oficjalnej liście zmian.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: GIMP.org