Gdzie zaczyna się ochrona danych, a gdzie się kończy i czy jest możliwa wszędzie?

15-05-2019, 22:06

Dane to ogromna wartość, którą można wykorzystać do zwiększenia bezpieczeństwa m.in. w kopalniach miedzi. Dlatego trzeba je chronić. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach rozmawiano między innymi o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, w tym automatyzacji procesów i ochronie danych w różnego typu przedsiębiorstwach.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Zdaniem Ireneusza Jazownika, dyrektora naczelnego Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji KGHM Polska Miedź S.A., dane to towar i konkretne dobro. Odzwierciedlają proces produkcyjny, proces technologiczny. W przypadku KGHM proces technologiczny nie polega tylko na wydobywaniu rudy miedzi. Wszystko rozpoczyna się pod ziemią, a kończy się na wyjściu odpowiedniego towaru z huty, w postaci miedzi czy sztabki srebra. Dane odzwierciedlające proces produkcyjny mogą posłużyć do optymalizacji procesów technologicznych. Dlatego podchodzi się do nich z pełnym szacunkiem, jak do czegoś co jest potencjalnym zyskiem w przyszłości. I sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa.

Takie dane warto chronić. Ich ochrona zaczyna się od użytkownika, a kończy na rozwiązaniach systemowych. Ekspert KGHM powiedział, że robotyzacja polskich kopalni miedzi jest ograniczona ze względu na ich specyfikę. Stanowiska wydobywcze znajdują się ponad kilometr pod ziemią. Dostęp do zasilania łączności jest tam utrudniony.

Szwedzi próbują testować pod ziemią autonomiczne pojazdy dostawcze, które wożą urobek kopalniany do miejsc składowania. W przypadku polskich kopalni jest dużo głębiej niż w szwedzkich, są zakłócenia fal radiowych, nie ma więc warunków, by móc stosować urządzenia, które są autonomicznie.

Jednak Jezowiak mówi o polskim zakładzie, iż tam na dole głównym przeciwnikiem, jest natura. Natura, która jest zmienna. Musimy się do niej dostosować, co utrudnia pracę, ale na ten moment tylko czynnik ludzki jest w stanie ją okiełznać. Dlatego stosuje się coraz nowocześniejsze maszyny, ale obsługują je ludzie.

Źródło: PAP


Następny artykuł » zamknij

Internet 100-krotnie szybszy?!

Źródło: PAP


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.