Gdzie jest Firefox OS? Mozilla mówi "wkrótce" i przedstawia demo - wideo

01-07-2013, 13:42

Firefox OS miał być na rynku już w czerwcu, a teraz Mozilla mówi, że premiery urządzeń mają nastąpić wkrótce. Hiszpańska Telefonica ma jutro wypuścić urządzenie ZTE Open w cenie 69 euro.

Nie od dziś wiadomo, że Mozilla chce wprowadzić na rynek system Firefox OS oparty na otwartej przeglądarce. Ten lekki system ma udostępniać zwłaszcza usługi webowe i dzięki temu możliwa będzie realizacja idei "smartfona dla mas", czyli urządzenia mniej wymagającego sprzętowo, a jednak oferującego ciągły dostęp do usług online.

Przedstawiciele Mozilli już wcześniej mówili, że pierwsze smartfony z Firefox OS mają się pojawić w czerwcu, a Polska ma być jednym z pierwszych krajów, gdzie te urządzenia zostaną udostępnione. Dziś mamy 1 lipca i co się dzieje?

Dziś Mozilla jedynie ogłosiła, że już wkrótce zostaną ogłoszone plany wejścia na rynek w poszczególnych regionach. Mamy zatem podtrzymanie zapowiedzi, że smartfony z Firefox OS są tuż tuż, ale trzeba czekać, nie wiadomo jak długo. Wiadomo natomiast, że Deutsche Telekom i Telefónica będą pierwszymi partnerami, którzy wprowadzą na rynek dwa urządzenia - Alcatel One Touch Fire oraz ZTE Open.

Hiszpański operator Telefonica ujawnił na Twitterze, że już jutro ma zamiar wypuścić ZTE Open w cenie 69 euro.

Firefox OS w akcji

Mozilla postanowiła podgrzać atmosferę oczekiwania, udostępniając m.in. wideo prezentujące możliwości urządzeń z Firefox OS.

Urządzenia mają oferować wszystko, czego oczekuje się od smartfona: połączenia głosowe, wiadomości, e-mail, aparat fotograficzny, integrację z social media (Facebook i Twitter), mapy (Nokia HERE z opcjami offline oraz lokalnymi informacjami o ruchu drogowym i komunikacji) oraz - rzecz jasna - przeglądarkę Firefox. Będzie też sklep z aplikacjami Firefox Marketplace.

Firefox Marketplace zawiera popularne, globalne oraz lokalne aplikacje w takich kategoriach, jak: gry, wiadomości, multimedia, biznes i produktywność. Obecne w nim i popularne już aplikacje to m.in. AccuWeather, Airbnb, EA Games Poppit, Terra, Time Out, TMZ.

Sonda
Byłbyś gotów kupić smartfona z systemem Firefox OS?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Mozilla zapewnia również, że system gwarantuje ten sam poziom bezpieczeństwa, ochrony prywatności i kontroli użytkownika, jaki użytkownicy Firefoksa znają z tej  przeglądarki.

Więcej otwartych alternatyw

Warto jeszcze przypomnieć, że Firefox OS będzie pierwszą, ale nie jedyną otwartą alternatywą dla systemów iOS oraz Android. Do rynkowego startu szykuje się również Ubuntu dla telefonów, a system ten niedawno uzyskał wsparcie ośmiu operatorów, wśród których jest także Deutsche Telekom wspierający Firefox OS. Więcej o tym w tekście pt. Ubuntu na smartfonach ma wsparcie ośmiu operatorów m.in. Deutsche Telekom

Uwaga: O godz. 13:43 do tekstu została dodana informacja o planach operatora Telefonica.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy