Gaj: Zarządzanie internetem jest niedopuszczalne w ogóle

26-02-2012, 11:32

Nowa prezes UKE Magdalena Gaj uważa, że prawo telekomunikacyjne wymaga przeglądu, a czas przechowywania danych - skrócenia. Jej zdaniem zmiana prawa, nad którą pracuje teraz MAC, powinna jasno określać, że firma, która chce śledzić preferencje internautów, musi uzyskać ich zgodę na to.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


- Powinniśmy przystąpić do przeglądu naszego obowiązującego prawa telekomunikacyjnego, o świadczeniu usług drogą elektroniczną i na temat naszych ustaw odbyć szeroką dyskusję - powiedziała Magdalena Gaj w piątek w TOK FM. Jej zdaniem obowiązujący w polskim prawie telekomunikacyjnym 24-miesięczny okres przechowywana danych użytkowników powinien ulec zmianie. Minimalny okres europejski to 6 miesięcy - przypomniała.

Na pytanie, czy w polskim prawie nie byłyby potrzebne zapisy zakazujące prywatnym instytucjom śledzenia obywateli w internecie, Gaj podkreśliła, że wyznacznikiem w tej kwestii jest dla nas prawo UE. Dodała, że prace, które są prowadzone w MAC nad nowym prawem telekomunikacyjnym, zmierzają w kierunku świadomego użytkownika, czyli aby firma prowadząca dany portal mogła niejako śledzić nasze preferencje, będzie musiała nas jasno i czytelnie o tym poinformować i będziemy musieli wyrazić na to zgodę, wchodząc na portal.

Czytaj także: UE i ciasteczka - jak spełnić "głupie" zasady?

Szefowa UKE poinformowała również, że w grudniu br. może dojść do zmiany międzynarodowego regulaminu telekomunikacyjnego. Jak wyjaśniła, regulamin ten w chwili obecnej dotyczy wyłącznie połączeń telefonicznych i operatorów telekomunikacyjnych, natomiast kilka państw - w tym Rosja, część państw arabskich, Chiny - wystąpiły o modyfikację tego regulaminu telekomunikacyjnego pod kątem objęcia tymi regulacjami również dostawców internetu.

Jej zdaniem nic nie jest przesądzone, zwłaszcza że nie została jeszcze położona na stół żadna konkretna propozycja. W tej kwestii należy zresztą oczekiwać sprzeciwu dużej części krajów europejskich. W poniedziałek, 27 lutego, w Genewie odbędzie się spotkanie grupy roboczej Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), która ma przygotować pierwsze propozycje zapisów w regulaminie.

Gaj przypomniała, że w trakcie polskiej prezydencji państwa członkowskie przyjęły wspólne stanowisko, że internet powinien być wolny, neutralny i niezarządzany. Zarządzanie internetem jest niedopuszczalne w ogóle, jest to globalna i otwarta sieć - podkreśliła.

Odnosząc się do ACTA, stwierdziła, że w Polsce nie zabrakło dyskusji na temat tego dokumentu. Moim zdaniem powinniśmy mówić o prawie, które obowiązuje w Polsce. ACTA w mojej ocenie nie wykracza poza te regulacje, które mamy w polskim prawie - powiedziała szefowa UKE.

Wszystko o ACTA w DI


Źródło: PAP


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.