Gadu-Gadu zlokalizuje Polaków

17-02-2009, 11:00

Producent Gadu-Gadu uruchomił serwis społecznościowy, który grupuje użytkowników ze względu na miejsce zamieszkania. Jak dowiedział się Dziennik Internautów, usługa może być z czasem zintegrowana z katalogiem publicznym użytkowników komunikatora Gadu-Gadu.

Nowy serwis firmy GG Network jest dostępny pod adresem bliziutko.pl. W przyszłości będzie zintegrowany z komunikatorem Gadu-Gadu. W chwili obecnej można się w nim rejestrować za pomocą loginu i adresu e-mail lub logować za pomocą numeru GG. W czasie rejestracji należy podać podstawowe informacje o sobie i miejscu zamieszkania.

Profile innych osób możemy przeglądać m.in. w dziale Świat, gdzie wyświetlana jest mapa Google. Na mapę naniesione są domki z cyframi, które informują o tym, jak wielu użytkowników serwisu mieszka w danym mieście, przy danej ulicy, a nawet w danym budynku. Po kliknięciu na ikonę budynku ukazuje się dymek. Klikając na link w tym dymku, zobaczymy kartę danego budynku z przypisanym do niego blogiem, zdjęciami itd.

fot. -

Warto podkreślić, że serwis bliziutko.pl według zapowiedzi producentów ma być czymś więcej niż lokalizatorem. Osoby mieszkające w jednym miejscu będą mogły pisać wspólnego bloga, gromadzić zdjęcia z okolicy itd. Serwis kładzie więc nacisk na poznawanie osób mieszkających obok i podejmowanie wspólnych działań.

Bliziutko.pl posiada też dział Ludzie, który umożliwia wyszukiwanie osób o podobnych zainteresowaniach, ostatnio aktywnych, znajomych itd. Serwis umożliwia też tworzenie grup użytkowników.

Informacje o miejscu zamieszkania w bliziutko.pl
fot. - Informacje o miejscu zamieszkania w bliziutko.pl

W bliziutko.pl w tej chwili nie ma reklam. Czy z czasem się pojawią? Jak twórcy chcą na nim zarobić? Jarosław Rybus, rzecznik GG Network powiedział Dziennikowi Internautów, że taki serwis daje wiele możliwości dochodu. Na obecnym etapie firma skupia się jednak na jego rozwoju.

Zapytany o integrację bliziutko.pl z komunikatorem GG Jarosław Rybus odpowiedział:

- W planie jest m.in. taka integracja z katalogiem publicznym, w którym po znalezieniu użytkownika, będzie można się od razu dowiedzieć, gdzie się znajduje; będą to informacje deklaratywne i wcześniej taką zgodę na upublicznianie informacji będzie musiał wyrazić użytkownik. Stwarza to niezwykłe możliwości (...) wyobraźmy sobie, że wprowadzamy się do nowego bloku w obcym mieście (...) wpisujemy swoją lokalizację i łatwo możemy znaleźć znajomych, którzy mieszkają obok, poznać ich.

Jarosław Rybus zapewnił też, że serwis będzie strzegł prywatności użytkowników i będzie działał w zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym ochrony danych. Warto przy tym pamiętać, że to użytkownik sam decyduje, jaki zakres informacji o sobie chce upubliczniać.

Nie tylko GG w ostatnim czasie zajęła się lokalizowaniem ludzi. Firma Google dwa tygodnie temu udostępniła usługę Współrzędne Google, która pozwala na bieżąco śledzić położenie znajomych i informować ich o położeniu. Usługa ta nie jest jednak nastawiona na tworzenie grup użytkowników ze względu na miejsce zamieszkania.


Następny artykuł » zamknij

Nvidia sięga po Androida

Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy