GADKI – ochroń dziecko przez wykorzystywaniem seksualnym

30-06-2019, 11:03

Dorosłym czasem trudno rozmawiać z dziećmi o zagrożeniu wykorzystywaniem seksualnym. Nie chcemy ich straszyć ani epatować zagrożeniami. Jednocześnie nie możemy bagatelizować tego zagrożenia. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podpowiada, jak uczyć najmłodszych 5 podstawowych zasad bezpieczeństwa. Noszą one nazwę GADKI.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jak wskazują badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, aż 7% dzieci w Polsce doświadczyło co najmniej jednej formy wykorzystywania seksualnego, a sprawcami są najczęściej osoby z bliskiego otoczenia! Wraz z Fundacją apelujemy, by uczyć dzieci 5 podstawowych zasad (GADKI), które mogą zwiększyć bezpieczeństwo dziecka i zapobiec skrzywdzeniu. Sami także stosujmy się do tych zasad, wspierając dziecko w poszanowaniu jego granic.

Klucz: mam swoje granice!

– Wiele dzieci nigdy nie usłyszało, że nie zawsze muszą być posłuszne dorosłemu. Dzieci bardzo poważnie traktują najczęstszy sposób manipulacji sprawcy i jego instrukcję: nie mów nikomu. Nie wiedzą, że nie ma takiego sekretu, o którym nie można powiedzieć, jeśli niepokoi i martwi. Sprawcom jest łatwiej skrzywdzić dzieci, które nie czują własnych granic i takie, którym brakuje wiedzy o intymnych częściach ciała – jak je nazywać i że one są objęte szczególną ochroną – mówi Marta Skierkowska, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak rozmawiać  z dzieckiem o intymności i jej poszanowaniu? Przeczytaj więcej wskazówek w portalu mądrych rodziców rodzicwie.pl.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.