G8 vs. Internet - wyobraźnia przeciwko krępowaniu internetu

18-05-2011, 10:58

Na tegorocznym szczycie G8 będzie mowa także o internecie. Można się obawiać, że aktualny przewodniczący - Nicolas Sarkozy - będzie promował swoją ideę "cywilizowanego internetu". Internauci uruchomili zatem internetową akcję, która poprzez kreatywność ma uświadomić przywódcom wpływowych państw możliwe niebezpieczeństwa.

W Dzienniku Internautów wspominaliśmy już, że w tym roku szczyt G8 zostanie poprzedzony dwudniowym wydarzeniem o nazwie e-G8 Forum. Będą w nim uczestniczyć szefowie ważnych firm technologicznych i inne ważne osoby związane z internetem. Ustalenia poczynione w trakcie Forum będą przekazane głowom państw G8. Ponadto grupa uczestników Forum będzie brała udział w szczycie G8.

Sam pomysł na zorganizowanie e-G8 Forum nie jest zły. Chyba po raz pierwszy jakiś sektor przemysłu prywatnego będzie miał wpływ na politykę międzynarodową tak wysokiego szczebla. Można mieć jednak poważne obawy w związku z tym, że organizatorem imprezy jest Nicolas Sarkozy.

>>> Czytaj: Francja: śledzenie piratów wstrzymane po wycieku

Wiadomo nie od dziś, że Sarkozy sprzyja tradycyjnym mediom, popiera ostre podejście do praw autorskich i zwalczania internetowej przestępczości. Przy jego wsparciu Francja przyjęła takie rozwiązania, jak prawo Hadopi czy LOPPSI. Sarkozy promował w przeszłości ideę "cywilizowanego internetu", czyli sieci pod mocniejszą kontrolą. Ta idea nie różni się znacznie od tego, co już teraz mają Chiny.

Z tego powodu niektóre organizacje uważają, że e-G8 Forum będzie tylko "zasłoną dymną" dla dyskutowania o takich sprawach, jak porozumienie ACTA, wirtualna granica Schengen czy różnego rodzaju metody cenzury oraz "wyłączniki awaryjne" dla całego internetu.

Rok 2010 był bardzo istotny dla prawnych propozycji regulujących internet, ale zdaniem wielu osób to w roku bieżącym mogą zostać przyjęte najostrzejsze rozwiązania regulujące korzystanie z sieci. To właśnie teraz USA chce sformalizować cenzurę internetu, a w Europie dyskutuje się o odpowiedzialności pośredników za przesyłane treści.

Obserwatorzy e-G8 Forum chcą dać politykom i innym uczestnikom rozmów wyraźny sygnał, że patrzą im na ręce. W tej atmosferze ruszyła internetowa akcja G8 vs Internet. Jej organizatorzy namawiają, aby wyrażać swoje odczucia wobec działań polityków i efekty tej ekspresji zgłaszać pod adres submit(at)g8internet.com. W chwili obecnej na stronie znajdziemy m.in. ciekawy wierszyk i obrazki takie, jak ten.

Sarkozy najeżdża na internet

Ciekawie będzie zobaczyć kolejne prace.

>>> Czytaj: Szczyt G8 poprzedzi forum technologiczne


Źródło: g8internet.com
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy