Fundacja OLPC oskarżona o naruszenie patentu

29-11-2007, 13:49

Nigeryjska firma oskarżyła fundację OLPC o naruszenie jej patentu odnoszącego się do klawiatury pozwalającej na pisanie w różnych językach i dialektach. Może to niestety oznaczać, że do ceny tanich laptopów, które mają trafić do biednych dzieci, trzeba będzie niebawem doliczyć opłatę za licencję na patent.

Pozew sądowy w tej sprawie sporządzony przez firmę Lagos Analysis Corp. trafił już do Sądu Federalnego w Lagos (Nigeria).

Założyciel wspomnianej firmy Ade Oyegbola twierdzi, że w styczniu bieżącego roku Nicholas Negroponte (założyciel OLPC) zakupił dwie klawiatury marki Konyin produkowane przez Lagos Analysis. Następnie miał on wykorzystać zastosowane w nich rozwiązania dla celów projektu OLPC.

Klawiatury Konyin pozwalają użytkownikowi na pisanie w różnych językach i dialektach spotykanych w Nigerii. Ich charakterystyczną cechą są cztery klawisze shift pozwalające na wstawianie znaków akcentu, tyld i umlautów.

Użytkownik może przykładowo wcisnąć E, potem jeden z klawiszy shift i znak akcentu aby uzyskać E z akcentem. Oyegbola twierdzi, że opracowanie tej technologii zajęło jego firmie siedem lat.

W złożonym pozwie firma Lagos Analysis żąda sądowego nakazu zaprzestania produkcji i sprzedaży OLPC oraz wysokiego odszkodowania. Ade Oyegbola mówi jednak iż liczy na to, że OLPC zgodzi się na ugodę i zakupi licencję na patentowane rozwiązanie "za minimalną opłatę".

Przedstawiciele OLPC wydali oświadczenie w którym stwierdzili, że nie zapoznali się jeszcze z dokumentami sprawy. Dodali, że szanują cudzą własność intelektualną i wszystkie rozwiązania w laptopie XO są stosowane legalnie. Po przejrzeniu dokumentów udzielą dokładniejszych komentarzy.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy