Francja: Internauci złożą się na telewizję

10-01-2008, 11:34

Publiczna telewizja bez reklam, to nowy pomysł prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Rzecz w tym, że telewizja taka ma być finansowana m. in. z kieszeni internautów i użytkowników komórek.

Nicolas Sarkozy przedstawił swoją koncepcję "rewolucji w publicznych usługach telewizyjnych" w czasie spotkania z dziennikarzami w Pałacu Elizejskim.

Prezydent Francji sądzi, że telewizja publiczna może być wolna od reklam, ale w celu jej finansowania powinny być ustalone nowe podatki od dostępu do internetu i korzystania z telefonów komórkowych. Dodatkowo opodatkowane powinny być - zdaniem Sarkozy'ego - również dochody z reklam emitowanych w telewizyjnych stacjach komercyjnych.

Wprowadzenie takich rozwiązań sprawiłoby m. in., że stacje komercyjne i publiczne nie walczyłyby ze sobą o reklamodawców. Taka perspektywa sprawiła, że wzrosły zarówno ceny akcji publicznej stacji TF1, jak i ceny udziałów komercyjnej M6.

Pomysł z oczywistych przyczyn może się nie podobać internautom i użytkownikom telefonów. Jak na razie muszą się oni zadowolić zapewnieniem Sarkozy'ego, że nowe podatki będą "drobne".

W pewnym sensie na nowy podatek Francuzi mogą sobie pozwolić. Internet we Francji jest obecnie tańszy niż w innych krajach OECD. Kraj ten może się również poszczycić wysokim współczynnikiem dostępności szybkiego internetu wśród obywateli.

Niestety aż strach pomyśleć jaka idea może się zrodzić, gdy pomysł Sarkozy'ego podchwyci KRRiT i polscy prawodawcy...

Źródło: BBC, Herald Tribune
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag podatkitag Nicolas Sarkozytag Francjatag abonament TV
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930