Fotografka pozywa Twittera o zdjęcie gitarzysty

30-07-2015, 10:01

Sporne zdjęcie co prawda zostało już usunięte, ale pozostaje kwestia, dlaczego przez ponad rok było dostępne na Twitterze pomimo złożonego wniosku o jego usunięcie.

Twitter, podobnie jak i inne serwisy społecznościowe, jest miejscem, w którym internauci chętnie dzielą się różnymi treściami - linkami do filmów czy artykułów. Zdarza się także, że w serwisie znajdują się linki do materiałów objętych ochroną prawami autorskimi bez wskazania, kto jest autorem. Zgodnie z obowiązującym w Stanach Zjednoczonych prawem (Digital Millennium Content Act - DCMA) serwis nie ponosi odpowiedzialności za naruszenie prawa, jeśli zastosuje się do wniosku o usunięcie spornych treści. W zamyśle ma to chronić go przed nieuczciwą działalnością internautów.

Nie zawsze jednak serwisy wywiązują się z tego obowiązku. Tak mogło być w przypadku fotografki Kristin Pierson. Twierdzi ona, że 4 marca zeszłego roku wysłała do Twittera wniosek o usunięcie zdjęcia Hermana Li, gitarzysty zespołu Dragonforce - podaje TorrentFreak. Tak się jednak nie stało i zdjęcie było dostępne przez ponad rok (obecnie już nie jest, komunikat na stronie głosi, że zostało ono usunięte w następstwie prośby od posiadacza praw autorskich).

Pierson postanowiła więc wnieść do sądu w Kalifornii pozew przeciwko Twitterowi, w którym domaga się wydania nakazu zaprzestania upubliczniania zdjęcia oraz odszkodowania w wysokości przynajmniej 150 tysięcy dolarów. Dowodzi ona w pozwie, że zdjęcie zostało skopiowane z jej zbiorów bez zgody, a następnie upublicznione na Twitterze.

Nie jest jasne, w jaki sposób sąd podejdzie do pozwu - jego część jest już nieaktualna. Wydaje się jednak, że powódka dalej może domagać się odszkodowania z tytułu naruszania prawa autorskiego przez okres od 4 marca, gdy pierwszy raz je zgłosiła, aż do chwili, gdy zdjęcie zostało usunięte. Wszystko jednak jest kwestią dowodów.


Następny artykuł » zamknij

Uber uruchamia własny leasing

Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Twittertag sądtag prawa autorskietag pozwy
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930