Firmy przekażą 1% podatku na uczelnie i instytuty naukowe

13-02-2013, 15:00

Firmy będą mogły przekazać 1% płaconego podatku dochodowego (CIT) na potrzeby jednostek naukowych, podobnie jak osoby fizyczne mogą przekazywać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego - ogłosiło dziś Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji społecznych nowy projekt ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Ten właśnie projekt wprowadza możliwość przekazania 1% podatku CIT na rzecz wybranej przez podatnika jednostki naukowej.

Podmiotami uprawnionymi do pozyskiwania środków finansowych z tego tytułu mają być podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze oraz utworzone na podstawie odrębnych przepisów międzynarodowe instytuty naukowe działające w Polsce.

Pieniądze z CIT dla najlepszych

- Warunkiem będzie posiadanie przez nie kategorii naukowej A+, A lub B, a środki finansowe będą mogły być przeznaczone na cele określone w statutach tych jednostek. Takie rozwiązanie daje gwarancję efektywnego wykorzystania pozyskanych środków przez najlepsze jednostki naukowe - wyjaśniła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

W przypadku największych podatników podatku CIT dopuszczona zostanie możliwość rozdysponowania 1% podatku na rzecz maksymalnie trzech jednostek naukowych. Dotyczyć to będzie kwot 1% podatku należnego wynoszących co najmniej 1 mln zł.

Od 2014 roku

Projekt zakłada również możliwość poinformowania jednostki naukowej o danych podmiotu deklarującego chęć przekazania 1% podatku CIT, podobnie jak ma to miejsce w przypadku przekazywania 1% podatku PIT na rzecz OPP.

Nowe prawo może wejść w życie z początkiem 2014 r. i Ministerstwo Finansów chce, by miało ono zastosowanie przy rozliczeniach dochodów osiągniętych w roku 2013.

Sonda
1% podatku CIT dla jednostek naukowych to dobry pomysł?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Każda złotówka się liczy

Odsetek budżetu przeznaczany na naukę jest w Polsce bardzo niski, a w połączeniu z ogólną sytuacją finansową naszego kraju trzeba powiedzieć wprost, że sytuacja naukowców jest bardzo zła, a odpowiedzialni za naukę politycy nie widzą nic złego np. w ucieczce najlepszych absolwentów za granicę. W tym kontekście każda inicjatywa prowadząca do dofinansowania jednostek naukowych wydaje się dobrym pomysłem.

Proponowane zmiany w ustawie o CIT mogą pozwolić firmom na stymulowanie określonych jednostek i badań. Dzięki temu zrealizowany zostanie padający ostatnio postulat zbliżania nauki do biznesu. Nie należy jednak zapominać, że prawdziwy rozwój naukowy nie odbywa się tylko i wyłącznie w miejscu połączenia nauki z biznesem. Badacze na usługach przedsiębiorców mogą wiele, ale zazwyczaj to nie oni dokonują tych największych przełomów.

Poniżej projekt ustawy o CIT przekazany do konsultacji społecznych.

Dokument 64904 by di24pl


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31