Firma oferująca "muzykę bez opłat ZAiKS" przez Wolne-Media.eu tłumaczy swoje postępowanie

04-11-2013, 13:19

W ubiegłym miesiącu Dziennik Internautów pisał o firmie, która udostępniała swoim klientom link do bezpłatnego Radia Wolne Media, ale sama pobierała od klientów opłaty za muzykę. Firma twierdzi, że w rzeczywistości nie sprzedawała dostępu do bezpłatnego radia, ale czy zechce lepiej powiadamiać o tym swoich klientów?

Dwa tygodnie temu Dziennik Internautów pisał, że należy uważać na firmy sprzedające muzykę bez opłat ZAiKS. Firmy te mogą bowiem włączać do swojej oferty coś, co w rzeczywistości jest bezpłatne.

Dziennik Internautów opisał przykład firmy, która prowadzi stronę pod adresem Wolne-Media.eu i robi wrażenie, jakby sprzedawała dostęp do bezpłatnego Radia Wolne Media. Szczegóły w tekście pt. Uwaga na firmę sprzedającą "muzykę bez opłat ZAiKS". Nie dajcie się oszukać.

Dziennik Internautów już dwa tygodnie temu usiłował się skontaktować z przedstawicielami firmy prowadzącej stronę Wolne-Media.eu. Dopiero dziś dostaliśmy od nich e-mail z wyjaśnieniami. Przedstawiciel firmy - Grzegorz Lubecki - napisał:

Nasza Firma Zajmuję sie udzielaniem licencji do publicznego odtwarzania utworów na płytach CD do których posiadamy wszelkie prawa autorskie na terytorium całego świata. Nie mamy nic wspólnego z Radiem Wolne media natomiast jest tam kanał z muzyką wolną od opłat OZZ i miedzy innymi naszym klientom dajemy możliwość zapoznania sie z zawartością owego kanału gdyż niektóre utwory na licencji Creative Commons posiadamy w swojej ofercie. Do każdej naszej umowy dodajemy 2 płyty z muzyką gratis, kązda dodatkowa płyta to koszt 5zł netto, a także dostęp do naszego radia internetowego wraz z kodami do logowania się. Nie udzielamy licencji na odtwarzanie radia Wolne media net jedynie informujemy i wysyłamy owy link klientom którzy mają ochotę bez jakichkolwiek opłat odtwarzać legalną muzykę w swoich lokalach. Nigdzie nie twierdziliśmy ze to radio jest naszą własnością. W swojej ofercie posiadamy ponad 200 godzin muzyki różnego gatunku i oferta ta stale się powiększa.  

Pogrubienie w powyższym oświadczeniu zostało dodane przez redakcję Dziennika Internautów, innych zmian nie wprowadzaliśmy.

Wolne-Media.eu nie chce nieporozumień?

W powyższym oświadczeniu z pewnością jest jedna prawdziwa informacja - firma prowadząca stronę Wolne-Media.eu faktycznie nie twierdziła, że jest właścicielem Rada Wolne Media. To nie oznacza, że nie można jej nic zarzucić.

Po pierwsze firma tak konstruowała swoje wiadomości do klientów, iż odnosiło się wrażenie, że Radio Wolne Media ma związek z jej ofertą. Czy to było zamierzone? Nie nam to oceniać, ale nie można takiej ewentualności wykluczyć. We wzorze umowy licencyjnej, jaki firma przesyłała do swoich klientów, jest mowa o upoważnieniu klienta "do korzystania ze strumienia internetowego radia wolne media". Jak może to zinterpretować klient, który od tej samej firmy otrzymał link do oferty tego radia?

Po drugie firma zrobiła inne błędy. Polecała ona swoim klientom kanał Radia Wolne Media z utworami do użytku niekomercyjnego. Firma mogła więc zachęcać firmy do odtwarzania w swoich lokalach muzyki bez stosownej licencji.

Jeśli cała sprawa jest nieporozumieniem, teraz opisywana firma powinna poprawić swoje wiadomości do klientów. Powinna też zamieścić na swojej stronie jakieś oświadczenie, ale tego nie zrobiła, przynajmniej do chwili opublikowania tego tekstu. Osobiście uważam, że firma powinna się teraz skontaktować ze wszystkimi swoimi klientami i wyjaśnić im, że jeśli chcą korzystać z Radia Wolne Media, mogą to robić bez płacenia za jej usługi. Czy firmę będzie stać na taki gest?

Ostatecznie każdy z naszych Czytelników może sam wyrobić sobie zdanie o ofercie na stronie Wolne-Media.eu. Sądzimy jednak, że firma prowadząca tę stronę powinna być nam wdzięczna za nagłośnienie i wyjaśnienie sprawy. Nikomu nie powinno zależeć na nieporozumieniach i myleniu firm.


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930