Firma DVD Jona umożliwi kopiowanie muzyki z DRM

19-02-2008, 08:50

Znany hacker DVD Jon otworzył już swoją firmę, która dostarcza oprogramowanie pozwalające na kopiowanie plików zabezpieczonych rozwiązaniami DRM i przenoszenie ich na różne urządzenia. Oprogramowanie pozwoli także na dzielenie się plikami, ale nie oznacza to powstania kolejnej sieci P2P.

Jon Lech Johansen – znany również jako DVD Jon – zasłynął w przeszłości złamaniem zabezpieczeń uniemożliwiających kopiowanie płyt DVD. Hacker miał również kilka innych osiągnięć, które pozwoliły na swobodne kopiowanie muzyki.

Założenie firmy o nazwie doubleTwist, która będzie dostarczać rozwiązania anty-DRM, Johansen zapowiedział już w październiku 2006 roku. CEO i współzałożycielka firmy Monique Farantzos mówiła już wtedy, że działalność przedsiębiorstwa może nie podobać się uczestnikom rynku muzycznego, ale prawnicy zatrudnieni przez norweską firmę podobno zbadali już sprawę i dali "zielone światło".

Teraz firma ruszyła. Dostarczane przez nią rozwiązanie ma pozwolić użytkownikom na przenoszenie mediów na dowolne urządzenia oraz na dzielenie się plikami ze znajomymi. Użytkownik nie musi się przy tym martwić o niekompatybilność formatów. Dokonuje on kopiowania metodą "przeciągnij i upuść" a program sam konwertuje plik.

Początkowo oprogramowanie pozwoli na dzielenie się plikami pomiędzy użytkownikami urządzeń Sony PSP, Nokia (seria N), Walkman i Cybershot (od Sony Ericsson), Viewty (LG) oraz smartfonów korzystających z platformy Windows Mobile.

Na rozwiązanie doubleTwist będzie składać się początkowo aplikacja desktopowi, oraz aplikacja Twist me adresowana dla użytkowników serwisów społecznościowych, która pozwoli dzielić się mediami ze strony profilu. Program do zainstalowania na komputerze jest dostępny w wersji dla systemu Windows. Wersja dla Maca pojawi się w drugim kwartale br. Stopniowo będzie dodawane wsparcie dla nowych urządzeń.

Odtwarzanie jest dozwolone!

Użytkownicy oprogramowania doubleTwist będą mogli przenosić także zabezpieczone przed kopiowaniem pliki na dowolne urządzenia. Stosowane w tym przypadku rozwiązanie nie będzie jednak korzystało z żadnych kodów łamiących zabezpieczenia DRM.

Po prostu oprogramowanie w trybie przyśpieszonym odtworzy utwór i ponownie go nagra. Odbędzie się to więc w podobny sposób, jak przy zgrywaniu płyt CD na komputer. Przy takim rozwiązaniu konwersja 100 utworów może zająć ok. 30 minut, a strata na jakości jest oceniana na ok. 5%.

Monique Farantzos podkreśliła, że do takiego rozwiązania nie powinno być prawnych zastrzeżeń. Nie można przecież zabronić użytkownikom odtwarzania zakupionego utworu.

"Nie tworzymy kolejnej sieci P2P"

Przedstawiciele DoubleTwist podkreślają również, że nie tworzą kolejnej sieci P2P. Oprogramowanie pozwoli na wysłanie danego utworu osobie znajomej. Nie będzie to otwarta dla wszystkich i anonimowa sieć.

Monique Farantzos dodała też, iż nie widzi nic złego w omijaniu zabezpieczeń DRM. Jej zdaniem jest to zgodne z tendencjami obserwowanymi na rynku muzycznym, gdzie uciążliwe dla użytkowników zabezpieczenia są porzucane.

Oprogramowanie doubleTwist można już pobierać ze strony doubletwist.com.


Źródło: doubleTwist
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31