Firefox: zobacz pomysły na nowy interfejs

02-08-2011, 10:32

Na stronach Mozilli pojawiły się projekty nowego interfejsu Firefoksa. Ta przeglądarka może upodobnić się do Google Chrome, ale na swój świeży sposób.

Seria grafik ukazujących, jak może zmienić się interfejs Firefoksa, jest dostępna na stronach Mozilli. Projekty te były już przedmiotem dyskusji w Mozilli i niektóre z nich już teraz można uznać za nieaktualne. Niemniej warto się im przyjrzeć, gdyż ukazują one kierunek, w jakim zmierza druga pod względem popularności przeglądarka na świecie.

Po pierwszym rzucie oka na projekty można stwierdzić, że Firefox upodabnia się do Google Chrome. To nic nowego, bo inni producenci przeglądarek też wybierają odchudzony interfejs charakterystyczny dla produktu Google'a. Z Firefoksa może zatem zniknąć pasek wyszukiwania, który zostanie zastąpiony jednym uniwersalnym paskiem.

Tak może wyglądać Firefox w przyszłości
fot. Mozilla - Tak może wyglądać Firefox w przyszłości

>>> Czytaj: Chrome wyprzeda Firefoksa w UK

Na projekcie widzimy też, że krawędzie karty otwartej w danym momencie są zaokrąglone. Wygląda to podobnie, jak w Google Chrome, choć w przeglądarce Google'a podobnie wyglądają także karty w tle.

Tak może wyglądać instalowanie rozszrzeń
fot. Mozilla - Tak może wyglądać instalowanie rozszrzeń

Obiecująco prezentuje się nowe podręczne menu, dostępne po kliknięciu ikonki z kołem zębatym, znajdującej się na prawo od paska adresu. To menu daje dostęp do funkcji wytnij/kopiuj/wklej, zakładek, synchronizacji, grupowania kart, otwierania nowych kart i okien oraz dodatków. Jest też przycisk umożliwiający dodanie innych funkcji do tego menu.

Wygląda na to, że za pomocą podręcznego menu będzie można instalować nowe rozszerzenia. Może się to odbywać poprzez przeciąganie ikon dodatków na kartę z menedżerem rozszerzeń.

Możliwe, że na zmiany w interfejsie nie będziemy czekać długo. Po wydaniu Firefoksa 5 Mozilla przestawiła się szybszy cykl wydawniczy, trwający od 16 do 18 tygodni.

>>> Czytaj: Użytkownicy przeglądarki Opera są najinteligentniejsi?


Źródło: Mozilla
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy