Firefox OS: potężne wsparcie operatorów i Polska w pierwszych planach - wideo

25-02-2013, 10:46

Smartfony z Firefox OS powinny pojawić się w Polsce niedługo po premierze - ogłosiła wczoraj Mozilla. Lekki system mobilny ma olbrzymie wsparcie operatorów, gdyż dzięki niemu może być zrealizowana idea taniego smartfona dla mas, także w krajach rozwijających się.

Firefox OS ma być lekkim systemem mobilnym bazującym na przeglądarce Firefox, podobnie jak system Chrome OS bazuje na przeglądarce Chrome. Różnica pomiędzy tymi systemami jest jednak ogromna - Chrome OS ma być systemem dla laptopów, nawet bardzo wydajnych, natomiast system od Mozilli ma być przeznaczony na smartfony dla mas.

Pierwsza fala urządzeń z Firefox OS

Pod koniec stycznia Mozilla zaprezentowała pierwsze urządzenia z Firefox OS, natomiast wczoraj przy okazji targów Mobile World Congress 2013 w Barcelonie przedstawiła partnerów, którzy pomogą jej we wprowadzeniu nowego systemu mobilnego na rynek.

Mozilla ogłosiła, że:

  • Pierwsza fala urządzeń Firefox OS będzie dostępna dla konsumentów w Brazylii, Kolumbii, Meksyku, Czarnogórze, Polsce, Serbii, Wenezueli, Hiszpanii i na Węgrzech. 
  • W sumie 18 operatorów zgodziło się wesprzeć Firefox OS, w tym: América Móvil, China Unicom, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchison Three Group, KDDI, KT, MegaFon, Qtel, SingTel, Smart, Sprint, Telecom Italia Group, Telefónica, Telenor, TMN oraz VimpelCom.
  • Producenci sprzętu, którzy dostarczą pierwsze urządzenia z Firefox OS to Alcatel (TCL), Huawei, LG oraz ZTE.
  • Wszystkie urządzenia będą działać w oparciu o procesor Qualcomm Snapdragon.

Dla rynków rozwijających się

Czytelnicy już zapewne zauważyli, że Firefox OS pojawi się najpierw w krajach rozwijających się, a nie w USA i w Kanadzie, gdzie zazwyczaj mają miejsce premiery nowych mobilnych produktów. Mozilla naprawdę chce stworzyć "smartfona dla mas", co oznacza konieczność wchodzenia na te rynki, gdzie klientów nie zawsze stać na iPhone'a czy droższe modele telefonów z Androidem.

Firefox OS dzięki bazowaniu na e-usługach ma oferować te same usługi, co smartfony, np. e-mail, wideorozmowy, dostęp do serwisów społecznościowych, gry, aplikacje użytkowe itd. Z zasady jednak aplikacje będą bazować na przetwarzaniu informacji w chmurze, co zmniejsza wymagania stawiane smartfonowi.

Jednym z zaprezentowanych już urządzeń dla Firefox OS będzie ZTE Open, który kojarzy się ze smartfonami z Androidem... tymi sprzed kilku lat. Z informacji ujawnionych przez przedstawicieli Mozilli na targach MWC wynika, że model ten nie będzie w ogóle oferowany w USA. Można go zobaczyć na filmie.

Operatorom to się opłaca

Z czasem Firefox OS może się pojawić na rozwiniętych rynkach, ale Mozilla zakłada najwyraźniej, że będzie to gadżet dla fanów Firefoksa a nie realny konkurent dla innych smartfonów.

Sonda
Czy Mozilla postępuje słusznie promując Firefox OS najpierw na rynkach rozwiajających się?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Silne wsparcie operatorów nie powinno dziwić. Użytkownicy smartfonów bardzo intensywnie korzystają z mobilnego internetu, a więc operatorzy chcą dać smartfony większej grupie ludzi. W przypadku Firefox OS chodzi o smartfony bezwzględnie wymagające łączenia się z internetem. Łatwo będzie operatorom tak dopiąć oferty, aby sprzedawać urządzenia z Firefox OS wraz z abonamentem.

Jest jeszcze coś - dominacja Androida oraz iOS sprawiła, że rynek aplikacji trafił pod kontrolę dostawców oprogramowania i sprzętu. Operatorzy chcą ugryźć dla siebie większy kawałek przychodów z tego rynku. Łatwo sobie wyobrazić, że dany operator udostępnia dla swoich klientów specjalny serwis z aplikacjami webowymi i w ten sposób zyskuje część przychodów ze sprzedaży aplikacji dla Firefox OS. 

Czytaj także: Firefox OS: Testowe smartfony dla deweloperów już zaprezentowane


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy