Firefox OS pojawi się na rynku w 2013 roku. Mozilla ma duże wsparcie

03-07-2012, 10:44

Zaletą mobilnego systemu operacyjnego bazującego na Firefoksie ma być usunięcie "niepotrzebnych warstw" pomiędzy użytkownikiem a usługami operatora. Chyba dlatego Mozilli udało się zyskać wsparcie wielu dostawców mobilnego internetu, którzy chcieliby odzyskać choć częściowo kontrolę nad rynkiem aplikacji.

O systemie operacyjnym Mozilli bazującym na Firefoksie mówi się nie od dziś. Początkowo projekt był znany pod nazwą Boot to Gecko. Idea tego systemu od początku kojarzyła się z Google Chrome OS, tzn. od początku planowano stworzenie systemu lekkiego, bazującego na przeglądarce i służącego do korzystania z aplikacji webowych. Istotna jest jedna różnica. Google Chrome OS miał być systemem dla laptopów, a Mozilla od początku myśli nad systemem mobilnym.

W lutym br. Mozilla ogłosiła, że wraz z operatorem Telefonica ma zamiar stworzyć "smartfony dla mas" bazujące właśnie na systemie operacyjnym od Mozilli. Urządzenia te określono mianem Open Web Devices. Dzięki dostępowi do aplikacji webowych i chmurowych dawałyby one doświadczenia "smartfonowe", ale lekki system obniży wymagania sprzętowe.

Czytaj: Mozilla i Telefonica stworzą smartfony dla mas?

Wczoraj natomiast Mozilla ogłosiła rozpoczęcie prac nad nowym systemem, o którym już wiadomo, że pojawi się pod marką Firefox. To dobrze, bo "Boot to Gecko" nie wszystkim kojarzy się z lubianą przeglądarką. Wsparcie dla inicjatywy zapowiedziało wielu operatów - Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia, Telefónica oraz Telenor.

Pierwsze urządzenia będą produkowane we współpracy z TCL Communication Technology (znaną z marki Alcatel One Touch) oraz ZTE. Pierwsze urządzenia z Firefox OS będą korzystały z procesorów Snapdragon od Qualcomm. Mogą się one pojawić na rynku brazylijskim na początku 2013 roku, w ofercie operatora Telefónica.

Sonda
Czy idea "internetowego" systemu operacyjnego sprawdzi się na urządzeniach mobilnych?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

W ramach projektu ma powstać taka architektura, która będzie bazować całkowicie na internecie, umożliwiając aplikacjom HTML5 dostęp do kluczowych API telefonu. Urządzenia nowej klasy będą zatem mogły dzwonić i wysyłać wiadomości. Aplikacje dla tych urządzeń będzie można tworzyć i uruchamiać tak samo, jak istniejące już aplikacje uruchamiane w przeglądarce na komputerze biurkowym. Wszyscy uczestnicy inicjatywy zapewniają, że będą dbać o otwartość tego ekosystemu.

Operatorzy telekomunikacyjni mają powody, aby wspierać Firefox OS. W wyniku popularyzacji Androida oraz iOS rynek aplikacji trafił pod kontrolę dostawców oprogramowania. Operatorzy chcą ugryźć dla siebie większy kawałek przychodów z tego rynku, ale to wymaga albo rozwijania alternatyw, albo wspierania rozwiązań jak najbardziej otwartych. Operatorzy słusznie uznali, że prędzej zrobią to drugie.

Czytaj: Chrome OS upodobni się do innych systemów


Źródło: Mozilla
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930