Firefox nadal podbija Europę

30-01-2008, 19:24

Po krótkim okresie stagnacji, przeglądarce Mozilli znów przybyło w Europie użytkowników. Co więcej, Polska zajęła na kontynencie trzecie miejsce pod względem jej popularności - wynika z najnowszych badań XiTiMonitor.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Po dynamicznym przyroście w pierwszych miesiącach zeszłego roku, odsetek użytkowników zatrzymał się mniej więcej na poziomie 27 proc., aby ostatecznie wzrosnąć w grudniu do 28 proc.

W porównaniu do końca 2006 r., oznacza to przyrost rzędu prawie 5 proc. - czytamy w raporcie podsumowującym badania. Pod względem penetracji rynku, Europa ustępuje jedynie Oceanii, gdzie z Firefoksa korzysta już 31,1 proc. użytkowników Sieci.

Największą popularnością na Starym Kontynencie przeglądarka Mozilli cieszy się niezmiennie w Finlandii, gdzie używa jej 45,4 proc. internautów. Niewiele mniejszym powodzeniem Firefox może pochwalić się w Słowenii (44,6 proc.), a także w Polsce. Według danych francuskiej firmy, FF zdobył już 42,4 proc. polskiego rynku!

Ponad 30 proc. internautów korzysta z produktu Mozilli w Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Chorwacji, Grecji, Rumunii, Estonii, a także na Węgrzech i Łotwie.

Na przeciwnym biegunie znajduje się natomiast Ukraina, Wielka Brytania, Holandia, Dania, Monako oraz ojczyzna Opery - Norwegia. Na rynkach tych Firefox nie przekroczył progu 20 procent.

Warto spojrzeć też na statystyki dotyczące używanych wersji przeglądarek. Podczas gdy już 93 proc. internautów korzystających z Firefoksa ma zainstalowaną jej drugą wersję, z Internet Explorera 7 korzysta ledwie 46 proc. jego użytkowników - reszta nadal używa poprzednich edycji.

Dane XiTi dotyczące polskiego rynku tradycyjnie różnią się od statystyk udostępnianych w ramach badań Ranking.pl - pod koniec 2007 r. Firefox zdobył w nich sympatię niespełna 35 proc. polskich użytkowników.

Mimo różnic w wynikach końcowych, także i tutaj tendencja wzrostowa została potwierdzona - w porównaniu do wyników Gemiusa z lipca 2007 r., Firefoksowi przybyło w Polsce 4 proc. użytkowników.

Źródło: XiTiMonitor


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.