Firefox: miliony pobrań, tort i błąd

19-06-2008, 08:06

Wiele się wydarzyło u Firefoksa w ciągu pierwszego dnia od premiery. Przeglądarkę pobrano ponad 8 mln razy, co prawdopodobnie pozwoli na ustanowienie rekordu Guinnessa. W przeglądarce znaleziono również pierwszy błąd, ale na osłodę jest jeszcze tort, który ekipa Firefoksa dostała od ekipy tworzącej Internet Explorera.

Według strony Spread Firefox w ciągu pierwszej doby Firefox 3 został pobrany 8349074 razy z serwerów Mozilli. Być może pobrań byłoby więcej gdyby nie to, że zainteresowanie przeglądarką przerosło możliwości serwerów i pobieranie rozpoczęło się z opóźnieniem.

Warto jeszcze dodać, że Firefox był pobierany nie tylko ze stron Mozilli, a więc liczba pobrań przeglądarki w rzeczywistości była dużo wyższa. Przykładowo ze strony Download.com pobrano ją 14020195 razy!

To niewątpliwie sukces. Dla porównania, Firefox 2 w ciągu pierwszego dnia swojego życia zanotował "tylko" 1,6 mln pobrań ze stron Mozilli.

Jak wielu internautów wie, Firefox 3 w pierwszym dniu swojej premiery dążył do ustanowienia rekordu Guinnessa w liczbie pobrań aplikacji w ciągu 24 godzin.  Mozilla musi poczekać na opinię sędziów. Nie powinno byc jednak problemów, bo dotychczas nikt nie ustanowił takiego rekordu.

Pierwszy błąd

Niestety również w ciągu pierwszej doby znalazł się pierwszy błąd przeglądarce. Wykryto go w ramach inicjatywy Zero Day Initiative organizowanej przez Tipping Point. Firma już zgłosiła błąd do Mozilli. Informacje na jego temat nie będą dostępne publicznie, dopóki nie zostanie on usunięty. Wiadomo, że luka pozwala na atak w trakcie przeglądania stron internetowych.

Mozilla nie udzieliła komentarza w tej sprawie, ale Tipping Point podaje, że prace nad załataniem luki już trwają. Przedstawiciele Tipping Point dodali zresztą, że współpraca z Mozillą zawsze układa się dobrze i szybko można spodziewać się rozwiązania problemu.

Słodki prezent od IE

Mówiąc o ciekawych początkach Firefoksa 3 warto wspomnieć jeszcze o torcie, który twórcy przeglądarki dostali od ekipy tworzącej konkurencyjnego Internet Explorera. Jest to twór cukierniczy z olbrzymim logiem IE i napisem Congratulations on Shipping! Love, The IE Team. Fotografię tortu można zobaczyć na blogu Ala Billingsa, testera Mozilli.

Nie jest to pierwszy tort od ekipy IE. W roku 2006 podobne ciasto zostało przesłane do Mozilli z okazji premiery Firefoksa 2.


Następny artykuł » zamknij

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella

Warto przeczytać:

    
  znajdź w serwisie


  RSS - Wywiad
  Wywiad  
  RSS - Interwencje
  RSS - Porady
  Porady  
  RSS - Listy
  Listy