Firefox 3.5 wpłynie na rozwój sieci WWW

30-06-2009, 20:38

Najnowsza wersja przeglądarki Firefox 3.5 to najbardziej wydajna przeglądarka, jaką dotychczas wydała Mozilla, twierdzą przedstawiciele producenta. Program oferuje nie tylko znaczące ulepszenia w zakresie wydajności, ale także ściślejszą ochronę prywatności, obsługę nowych standardów WWW i więcej opcji dostosowywania. Zdaniem Mozilli to wydanie Firefoksa przyczyni się do rozwoju sieci WWW.

Oficjalna, ostateczna wersja przeglądarki Firefox 3.5 została zaprezentowana 30 czerwca br. po godzinie 17.00. Firefox 3.5 ma być przede wszystkim najbardziej wydajną i najszybszą z dotychczas wydanych przeglądarek Mozilli. Ma być ponad dwa razy szybsza od wersji 3.0 i ponad dziesięć razy szybsza od wersji 2.0 przy przetwarzaniu JavaScriptu. Firefox 3.5 wykorzystuje nowy silnik JavaScript, TraceMonkey, który kompiluje interpretowany kod w locie i to przekłada się na znaczny wzrost wydajności.

PRYWATNOŚĆ PRZEGLĄDANIA
Nowością w Firefoksie 3.5 jest m.in. tryb przeglądania prywatnego. W tym trybie żadne informacje o przeglądaniu nie będą zapisywane, wliczając w to odwiedzone strony czy ciasteczka.

Aby skorzystać z trybu prywatnego, należy wybrać Przejdź do trybu prywatnego w menu Narzędzia. Prosty komunikat potwierdzi przejście do tego trybu. Aby powrócić do normalnego trybu przeglądania, wystarczy ponownie skorzystać z menu Narzędzia i wybrać Opuść tryb prywatny.

Nowy Firefox 3.5 posiada też usprawnione czyszczenie historii oraz „inteligenty” pasek adresu z możliwością kontroli wyników wyświetlanych w pasku adresu.

AUDIO I WIDEO W PRZEGLĄDARCE
Wideo stało się integralną częścią współczesnej sieci, bez względu na to, czy służy do komunikacji, edukacji czy też rozrywki. Firefox 3.5 to pierwsza przeglądarka, która oferuje zintegrowaną obsługę audio i wideo bezpośrednio w przeglądarce. Można oglądać klipy w formacie Ogg Theora bez potrzeby instalacji jakichkolwiek wtyczek. Twórcy stron internetowych mogą dzięki temu łatwiej dostarczać ciekawsze treści.

GEOLOKACJA
Kolejna nowość - Geolokacja - może oszczędzać czas użytkownika poprzez udostępnianie stronom możliwości pytania o miejsce, w którym użytkownik przegląda sieć. Jeżeli użytkownik zgodzi się na udostępnianie informacji o swoim położeniu wybranej stronie internetowej, będzie ona mogła wykorzystać je do wyświetlenia dodatkowych treści, takich jak mapy, informacje o ciekawych miejscach itd.

Mozilla podkreśla, że geolokacja jest opcjonalna i Firefox nie wyśle informacji o położeniu bez zgody użytkownika.

PORZĄDKOWANIE KART
Jeśli chodzi o nowości w interfejsie, to dotyczą one m .in. porządkowania kart. Można zmieniać ich kolejność bez problemu, a jeśli okno przeglądarki staje się zbyt małe dla otwartych kart, można otworzyć wybraną kartę w nowym oknie przeciągając ją poza pasek kart.

WEB WORKERS
Nowością jest też technologia Web workers, która umożliwia tworzenie nowych wątków w celu wykonywania zadań w tle. Odpowiednio przygotowane aplikacje JavaScript będą mogły w pełni wykorzystać możliwości nowoczesnych wielordzeniowych procesorów w celu poprawy wydajności.

CZCIONKI BEZ OGRANICZNEŃ
Firefox 3.5 obsługuje pobieralne czcionki. Dzięki temu strony WWW będą mogły korzystać z szerokiej gamy czcionek, a twórcy stron internetowych mogą tworzyć swoje własne czcionki. Zostaną one  poprawnie wyświetlone, nawet jeśli nie były zainstalowane na komputerze użytkownika.

POZOSTAŁE OPCJE
Ponadto Firefox 3.5 natywnie obsługuje format JSON, wykorzystywany w wielu nowych aplikacjach internetowych. Wreszcie nowa przeglądarka wprowadza nowe API obsługujące przeciąganie i upuszczanie, umożliwiając lepsze wsparcie dla tej technologii przez aplikacje sieciowe.

Oprócz nowości w Firefoksie znajdziemy wiele ulepszeń. Dzięki uaktualnionemu silnikowi wyświetlania grafiki znacznie poprawiono wyświetlanie tekstu i grafik, włączając w to Canvas i SVG.

Nowa wersja oferuje też ponowne uruchomienie przeglądarki z zapamiętanymi stronami oraz ich pozycjami po instalacji dodatków lub aktualizacji. Jeżeli użytkownik był w trakcie tworzenia wiadomości e-mail, zostanie ona przywrócona łącznie z całą wprowadzoną treścią. Przywracanie sesji otworzy okna i karty, przywracając wprowadzone teksty i aktywne pobierania plików.

UDZIAŁ W RYNKU
Jak podaje Mozilla, udział Firefoksa w globalnym rynku wynosi około 22 procent. W Europie ten wynik jest znacznie wyższy - około 33-34%, natomiast w Polsce Firefox posiada około 47% rynku. Mozilla ocenia ponadto, że obecnie na całym świecie jest ponad 300 milionów użytkowników Firefoksa.

ROZSZERZENIA
Firefox jest obecnie najbardziej konfigurowalną przeglądarką na świecie. Biblioteka bezpłatnych dodatków - niewielkich programów, które można pobrać i zainstalować w przeglądarce - liczy już ponad 6000 pozycji i ciągle rośnie. Można dzięki nim zarządzać aukcjami internetowymi, publikować cyfrowe zdjęcia, oglądać prognozę pogody i słuchać muzyki bezpośrednio z przeglądarki.

Według informacji podanych przez Mozillę wiele dodatków jest już zgodnych z Firefoksem 3.5. Co jednak istotne, w wersji 3.5 dodatki można instalować tylko pod warunkiem, że możliwe jest ich bezpieczne aktualizowanie.  Firefox automatycznie sprawdza zainstalowane wersje dodatków i powiadamia użytkownika o dostępnych aktualizacjach. Mozilla może wyłączyć dodatki i wtyczki, jeśli wiadomo, że powodują one problemy z bezpieczeństwem lub ochroną prywatności.

PORADNIKI MOZILLI
Dla początkujących użytkowników, którzy nie potrafią jeszcze ogarnąć wszystkich możliwości, a tym bardziej ogromu dostępnych rozszerzeń, Mozilla przygotowała Fashion Your Firefox — przydatną aplikację WWW, która rekomenduje dodatki w zależności od zainteresowań użytkownika.

Producent przygotował także stronę z poradami i wskazówkami, na której - jak twierdzi - każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na to, czy jest użytkownikiem początkującym, średniozaawansowanym czy zaawansowanym. Natomiast osoby zainteresowane szczegółowym opisem nowych funkcji, wymagań systemowych, sposobami rozwiązywania problemów i znanymi usterkami powinny odwiedzić stronę z uwagami do wydania.

Program Mozilla Firefox 3.5 jest obecnie dostępny bezpłatnie w wersjach dla systemów operacyjnych Windows, Linux i Mac OS X pod adresem http://firefox.com


Źródło: Mozilla
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag WWWtag tryb pornotag Tracemonkeytag SVGtag Ogg Theoratag Firefoxtag canvas
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930