Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Fake news pod lupą ekspertów Komisji Europejskiej

29-01-2018, 08:35

Unijna ekspercka Grupa Wysokiego Szczebla ds. fake news rozpoczęła prace. Niezależnie od tego, czy jej działania przyniosą mierzalne skutki, mamy jasny sygnał, że Komisja Europejska widzi problem i szuka systemowych sposobów na walkę z nim.

High Level Group on fake news and online disinformation (Grupa Wysokiego Szczebla ds. fałszywych wiadomości i dezinformacji w internecie) ma doradzać Komisji Europejskiej i wypracować rekomendacje dla państw członkowskich, które pomogą zwalczyć zjawisko "fake news". Nie będzie natomiast zajmować się konkretnymi przypadkami.

Grupa liczy 39 ekspertów, reprezentujących media, organizacje, ośrodki akademickie i firmy technologiczne. Przedstawicielem Polski jest Konrad Niklewicz z Instytutu Obywatelskiego. Pracami kieruje prof. Madeleine de Cock Buning z Uniwersytetu w Utrecht, która jednocześnie jest szefową holenderskiej instytucji regulującej media.

Grupa sama zdaje sobie sprawę, że nowe regulacje przeciwdziałające dezinformacji mogą stać się narzędziem cenzury i ograniczania wolności słowa. Zapowiada porządne przemyślenie swoich propozycji. Nie czekając na wynik prac grupy, kraje europejskie rozpoczynają własne prace - nowe ustawy zapowiedzieli premier Wlk. Brytanii i prezydent Francji.

Zobacz, co piszą na ten temat inne portale:

Euractiv.com, Cyberdefence24.pl, Dziennik Gazeta Prawna

Przeczytaj informacje od Komisji Europejskiej:

skład zespołu, dotychczasowe i planowane prace KE

Działo się także:

zapowiedź powstania Grupy według Lex.pl, o ustawie brytyjskiej w TechCrunch, o ustawie francuskiej w The Guardian


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *