Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - przyda się na wakacjach w UE. Oswajamy e-administrację

17-06-2019, 12:17

Wybierasz się na zagraniczne wakacje? Wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych, które są refundowane w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

EKUZ - warto wiedzieć

  • kartę mogą uzyskać osoby mające prawo do opieki medycznej w Polsce;
  • wyrobienie karty i korzystanie z niej jest bezpłatne;
  • na EKUZ trzeba czekać zwykle 3-5 dni, ale w czasie wakacji ten czas może się wydłużać - złóż wniosek najpóźniej na 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem;
  • karta jest ważna przez 3 lata.

Niezbędny profil zaufany!

Do złożenia wniosku o kartę EKUZ potrzebujesz profilu zaufanego. Jeśli go nie masz, zobacz, jak założyć profil zaufany z wizytą w urzędzie i jak założyć profil zaufany przez bankowość elektroniczną.

W tej części pokażemy, jak złożyć wniosek o kartę dla siebie.

EKUZ krok po kroku

1. Wejdź na stronę obywatel.gov.pl i w okienku "Szukaj" zacznij wpisywać "EKUZ". Już po trzech literach wyświetlą się podpowiedzi. Wybierz "Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zagranicznego (EKUZ)".

EKUZ - wybór z menu wyszukiwania

 

2. Po przejściu na stronę "Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)" wybierz opcję "Przez ePUAP".

EKUZ - wybór sposobu wysyłania wniosku

3. Po kliknięciu przycisku "Przez ePUAP" strona rozwija się. Znajdziesz na niej wyjaśnienia dotyczące EKUZ. Jeśli chcesz przejść dalej do składania wniosku, zjedź do części "Co zrobić" i kliknij w "Wydanie karty EKUZ w związku z pobytem czasowym za granicą" - to opcja odpowiednia dla wyjazdu turystycznego.

EKUZ - wybór celu wyjazdu

 


4. Po kliknięciu w Wydanie karty EKUZ w związku z pobytem czasowym za granicą trafiasz na stronę wyboru sposobu logowania. Pokazujemy metodę logowania przez profil zaufany.

Dopisywanie do listy wyborców. Wybór sposobu logowania

 

5. Na kolejnym ekranie zaloguj się do swojego profilu zaufanego - danymi profilu zaufanego lub przez bankowość elektroniczną.

Dopisywanie do listy wyborców. Logowanie do profilu zaufanego

 

6. Na kolejnym ekranie zobaczysz swój profil ePUAP z edycją wniosku o wydanie karty. Na górze strony widać groźny napis "Dokument nie został zaadresowany". Pod nagłówkiem, a nad danymi znajdziesz pasek z listą rozwijalną wojewódzkich oddziałów NFZ - wybierz ten, do którego należysz.

EKUZ - adresowanie wniosku

 

7.  Teraz należy wypełnić dane. Domyślnie wyświetlają się Twoje dane pobrane z profilu zaufanego: w sekcji 1 imię i nazwisko oraz PESEL, a w sekcji 2 status "Osoba ubezpieczona".

Uwaga - w sekcji 3 koniecznie podaj dokładny adres (zwróć uwagę na pola z wykrzyknikami, te są obowiązkowe do przyjęcia wniosku!), na który ma zostać wysłana karta. Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że można wybrać opcję odbioru osobistego karty, ale ePUAP na razie nie daje takiej możliwości.

EKUZ - wypełniania danych

Po wypełnieniu danych zjedź na sam dół strony i wybierz przycisk Dalej. Będzie możliwość zobaczenia swojego wniosku i poprawek (jeśli będą konieczne).

8. Sprawdź, czy w podglądzie wniosku wszystko się zgadza. Jeśli tak, kliknij Podpisz (przycisk znajdziesz zarówno na górze, jak i na dole strony).

Uwaga - jeśli na tym etapie klikniesz Wyślij, wniosek zostanie wysłany jako niepodpisany, co zapewne skończy się brakiem jego rozpatrzenia.

EKUZ - podgląd wniosku

9. Na kolejnym ekranie zobaczysz informacje o swoim profilu zaufanym i wysyłanym piśmie. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij "Podpisz profilem zaufanym" (niebieski przycisk z białym napisem na górze lub na dole strony).

Wniosek o EKUZ. Podgląd - profil zaufany

 

10. Po kliknięciu przycisku "Podpisz profilem zaufanym" pojawi się okienko z miejscem na wpisanie kodu autoryzacyjnego, który przychodzi na telefon (numer przypisany do profilu zaufanego).

11. Po wpisaniu kodu autoryzacyjnego i kliknięciu "Autoryzuj i podpisz dokument" ponownie trafiasz na podgląd wniosku. Tym razem jest to już wniosek podpisany - jeśli nie dopatrzysz się w nim żadnego błędu, kliknij Wyślij.

EKUZ - podgląd podpisanego wniosku do wysłania

 

11. Na kolejnym ekranie zobaczysz potwierdzenie, że Twój wniosek został wysłany.

EKUZ - ekran z potwierdzeniem wysyłki

Potwierdzenie wysłania formularza znajdziesz w skrzynce ePUAP, w zakładce "Wysłane" (zarówno wysłany wniosek, jak i UPP - Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia w postaci pliku XML).


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031