Estonia poprowadzi NATO do cyberwojny

02-04-2008, 15:16

Rok po wirtualnych atakach na Estonię, w których ucierpiały strony rządowe oraz wielu firm tego kraju, NATO wypowiada wojnę cyberprzestępcom. Przewodzić jej będzie właśnie nadbałtycka republika.

W kwietniu i maju 2007 roku wirtualna część Estonii, jednego z najsilniej zinformatyzowanych krajów na świecie, została sparaliżowana w wyniku cyberataków. Powodem ataków było przeniesienie pomnika żołnierzy radzieckich z centrum Tallina, stolicy Estonii, na teren cmentarza na przedmieściach miasta. Różna interpretacja jego obecności w estońskiej stolicy wśród Estończyków oraz Rosjan doprowadziła do ulicznych zamieszek. Później walka przeniosła się do internetu.

Nie udało się udowodnić, że ataki miały przychylność Kremla, niemniej jednak nikt nie ma co do tego wątpliwości. W wyniku ataków wiele stron, w tym głównie rządu Estonii oraz innych instytucji publicznych, pozostawało niedostępnych przez kilka dni.

Rok po tych wydarzeniach krok w kierunku obrony przed podobnymi incydentami robi NATO. Po zaczynającym się właśnie w Rumunii szczycie Paktu powołane zostanie Cyber Defence Centre of Excellence. Działalność operacyjną centrum ma jednak rozpocząć w przyszłym roku.

Udział w projekcie zadeklarowało 8 państw - Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Słowacja oraz Estonia. Ta ostatnia została wybrana na koordynatora całego przedsięwzięcia. Co więcej, siedziba nowej instytucji znajdzie się w Tallinie. Pracować w niej będzie około 30 osób, w połowie będą to informatycy.

Do głównych zadań centrum należeć będą zwiększenie interoperayjności w ramach NATO, zdynamizowanie współpracy międzynarodowej, tworzenie odpowiednich rozwiązań prawnych, a także stworzenie doktryny obronnej dotyczącej internetu.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: AFP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031