Era wkrótce w całości w rękach Deutsche Telekom

15-12-2010, 12:15

Kończą się spory o Erę. Deutsche Telekom zawarł porozumienie z Vivendi, Elektrimem i jego wierzycielami, zapewniając sobie pełne i niekwestionowane prawo własności Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC). Deutsche Telekom zapłaci za to 1,4 mld euro.

O zawarciu porozumienia poinformowały m.in. Vivendi oraz Deutsche Telekom.

Pierwotnie spółka Deutsche Telekom posiadała 49% udziałów w PTC. W 2005 roku  wykonała ona opcję kupna o kolejne 48% (zwiększając swój udział do 97%), a następnie w 2006 roku dokonała pierwszej płatności w wysokości 0,7 mld euro na rzecz Elektrimu. Deutsche Telekom dokona teraz drugiej płatności ceny zakupu 48% udziałów PTC na rzecz Elektrimu.

Dodatkowo Deutsche Telekom nabędzie pozostałe 3% udziałów w PTC poprzez nabycie obu spółek holdingowych Carcom i Autoinvest. Udziały w obydwu wyżej wymienionych spółkach posiadają Elektrim (49%) i Vivendi (51%).

>>> Czytaj: Deutsche Telekom przymierza się do przejęcia Ery

Deutsche Telekom zapłaci 1,4 mld euro na rzecz Elektrim oraz Vivendi. Większa część tej kwoty wpłynie na rachunek Elektrimu jako pozostała część płatności za 48% udziałów w PTC. Płatność od Deutsche Telekom będzie także zawierać cenę za udziały Vivendi i Elektrimu w dwóch wspomnianych spółkach holdingowych. Mniejsza część płatności Deutsche Telekom dotyczy ugody we wszystkich pozostałych sporach prawnych zaistniałych między stronami.

Osiągnięte porozumienie rozwiązuje wszystkie prawne spory między stronami. Niektóre z nich ciągnęły się od lat. Zapewnia ono również 100% udziałów PTC dla DT, który oczekuje, że polski operator będzie mógł działać w jeszcze bardziej efektywny i konkurencyjny sposób. Wyjaśnienie struktury właścicielskiej znosi niepewność wśród współpracowników i klientów. Zawarcie tej ugody pozwoli PTC stać się w większym stopniu niż kiedykolwiek decydującym elementem strategii zagranicznej Deutsche Telekom.

>>> Czytaj: 2,5 mld zł kary za zmowę telekomunikacyjną?


Źródło: DT, Vivendi
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy