Elektroniczny dozór dla pedofilów przyjęty na e-posiedzeniu rządu

03-08-2011, 07:25

Areszt domowy z dozorem elektronicznym i kontrolowane leczenie ambulatoryjne - takie środki służące m.in. zapobieganiu przestępstwom seksualnym zaproponowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Zgodziła się już na to Rada Ministrów, która wczoraj po raz pierwszy pracowała na przenośnych komputerach z wykorzystaniem elektronicznych wersji dokumentów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego oraz niektórych innych ustaw.

Przyjęty projekt zakłada wprowadzenie dwóch środków zapobiegawczych. Pierwszym jest kierowanie na kontrolowane leczenie ambulatoryjne osób skazanych za czyny pedofilskie. Drugi środek to możliwość stosowania aresztu domowego wobec oskarżonych (podejrzanych). W obydwu przypadkach ma być stosowany dozór elektroniczny. Zostaną nim objęci nie tylko skazani (jak dotychczas), ale również oskarżeni (podejrzani).

Areszt domowy będzie wykonywany z użyciem aparatury monitorującej, zainstalowanej w miejscu zamieszkania oskarżonego. Środek ten będzie stosowany na wniosek oskarżonego, który będzie musiał uzgodnić to z osobami, z którymi będzie przebywał pod jednym dachem. Konieczna będzie pisemna zgoda tych osób na zainstalowanie aparatury monitorującej.

Oskarżony korzystający z aresztu domowego będzie musiał nosić nadajnik i przebywać w zasięgu stacjonarnego urządzenia monitorującego (tzn. w promieniu 200 m). Oskarżony będzie też zobowiązany do określonego zachowania. Sąd lub prokurator będzie mógł mu zakazać np. kontaktowania się z osobami ze środowisk przestępczych, nadużywania alkoholu lub używania środków odurzających. Jeśli oskarżony nie zastosuje się do tych zaleceń, to sąd będzie mógł ponownie zastosować "zwykły" areszt tymczasowy.

>>> Czytaj: Kary za instrukcje dla terrorystów w sieci

Aresztu domowego nie będzie można stosować np. wobec osób wymagających częstej hospitalizacji lub z zaburzeniami psychicznymi, w przypadku obawy matactwa lub podejrzenia, że oskarżony nie będzie przestrzegał nałożonych na niego obowiązków.

Odstępstwem od nieprzerwanego przebywania oskarżonego w miejscu zamieszkiwania będzie nagła i niezależna od niego sytuacja zagrażająca jego życiu lub zdrowiu (np. zawał). Za zgodą sądu lub prokuratora będzie on miał również prawo uczestniczenia w wyborach (parlamentarnych, prezydenckich i samorządowych), a także w czynnościach procesowych. Jeśli oskarżony będzie musiał opuść areszt domowy z powodu ważnych spraw osobistych czy rodzinnych, będzie musiał na to uzyskać zgodę sądu lub prokuratora.

Jeśli chodzi o kontrolowane leczenie ambulatoryjne, to będzie można je stosować wobec sprawców czynów pedofilskich. Do tej pory wobec takich osób stosowano leczenie ambulatoryjne lub leczenie w zakładzie zamkniętym. Nowe rozwiązanie zakłada, że osoby takie, przebywając na wolności, będą musiały zgłosić się na terapię, a ich pobyt na wolności będzie kontrolowany przy użyciu aparatury monitorującej. Ten środek zabezpieczający będzie można stosować wobec sprawcy, który ma zakaz zbliżania się do określonych osób lub przebywania w określonych miejscach.

Nowe regulacje powinny wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Osoby zainteresowane nowymi przepisami mogą znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości projekt nowelizacji oraz uzasadnienie, ale jest to wersja przekazana pod obrady Komitetu Rady Ministrów.

Elektroniczna Rada Ministrów
fot. KPRM - Elektroniczna Rada Ministrów

Elektroniczna Rada Ministrów?

Z wczorajszym posiedzeniem Rady Ministrów związana jest jeszcze jedna ciekawostka. Premier Donald Tusk wraz z ministrami po raz pierwszy pracowali na przenośnych komputerach z wykorzystaniem elektronicznych wersji dokumentów. Kancelaria Premiera informuje, że to "pierwszy etap wdrożenia systemu elektronicznej Rady Ministrów".

W przyszłości przewiduje się wyeliminowanie dokumentów papierowych na etapie prac Rady Ministrów. Ministrowie uzyskają także możliwość pracy nad tymi dokumentami w dowolnym miejscu z dostępem do internetu. Zakłada się, że ministrowie będą mogli tworzyć spersonalizowane "e-teczki" dokumentów z własnymi notatkami, adnotacjami, opiniami, prezentacjami itd.

Ciekawie byłoby zajrzeć do takiej e-teczki...

>>> Czytaj: Krajowy Rejestr Karny: wnioski także drogą elektronicznąSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.