Elektroniczne zgłoszenia zamiast pozwoleń na zbiórki. Ruszyły konsultacje przepisów

15-05-2013, 11:40

Organizowanie zbiórki pieniędzy na ulicy nie będzie wymagało pozwolenia, a jedynie zgłoszenia, które będzie odbywać się elektronicznie. Zbiórek SMS-owych i na konta bankowe nie trzeba będzie zgłaszać. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpoczęło konsultację nowych przepisów o zbiórkach.

Dziennik Internautów od czerwca zeszłego roku śledzi prace nad przepisami o zbiórkach publicznych. W przeszłości obawiano się, że przepisy te mogą zagrozić zbiórkom przez internet, czyli tzw. crowdfundingowi, ale już od lipca ubiegłego roku jest pewne, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) nie tylko nie zagrozi zbiórkom elektronicznym, ale nawet ułatwi zbiórki tradycyjne.

E-zgłoszenie zamiast pozwolenia

Dziś ministerstwo rozpoczęło konsultacje społeczne nowych przepisów. Przewidują one przede wszystkim zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwoleń na zbiórkę publiczną.

Wystarczy, że podmiot prowadzący zbiórkę zgłosi tę zbiórkę na "portalu zbiórek publicznych", a po przeprowadzeniu zbiórki opublikuje sprawozdanie.

Ten sam portal będzie zawierał informacje o wszystkich zbiórkach, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Zgłoszenie zbiórki będzie wymagało wypełnienia formularza elektronicznego, który będzie zawierał m.in. nazwę podmiotu, numery PESEL/NIP lub numer wpisu do KRS, cel zbiórki, termin rozpoczęcia i zakończenia oraz przewidywane koszty zorganizowania zbiórki.

Zgłoszenie trzeba będzie potwierdzić podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Będzie też alternatywna możliwość zgłoszenia zbiórki za pomocą dokumentów papierowych.

Zbiórki elektroniczne poza regulacjami

Nowe przepisy mają doprecyzować pojęcie zbiórki publicznej. Pod tym pojęciem będą rozumiane wyłącznie zbiórki "do puszki" (w gotówce lub w naturze), natomiast zbiórki prowadzone przelewem na konto lub SMS-owo nie będą podlegać regulacjom i nie trzeba będzie ich zgłaszać. Takie rozwiązanie ma sens, bowiem w przypadku zbiórek internetowych i SMS-owych pozostają ślady elektroniczne, które pozwalają na skontrolowanie działań podmiotu zbierającego pieniądze. 

Pod tym tekstem znajdziecie projekt nowych przepisów o zbiórkach. Jest on dostępny również na stronie BIP MAC oraz w portalu mamzdanie.org, w którym można wyrazić swoją opinię. Konsultacje projektowanych przepisów potrwają do 5 czerwca.

Sonda
Czy zmiany dotyczące spółek publicznych idą w dobrym kierunku?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Nowelizacja prawa sprzed 80 lat

Warto wiedzieć, że obecna ustawa o zbiórkach publicznych pochodzi z roku... 1933. Tak archaiczna ustawa teoretycznie nie regulowała zbiórek elektronicznych, ale nie istniała co do tego pewność prawna. Problemy z tego powodu miał m.in. portal historyczny Histmag.org, któremu zarzucono prowadzenie zbiórki publicznej bez pozwolenia.

Histmag dzięki pomocy prawników wybronił się, ale niesmak pozostał. Więcej o jego problemach można przeczytać na jego łamach w tekście pt. Histmag w sądzie, czyli dlaczego zawiesiliśmy zbiórkę funduszy na portal.

Zobacz dokumenty

Poniżej projekt nowych przepisów o zbiórkach publicznych.

Projekt Ustawy z 15.04.2013 by di24pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy