Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ekrany dotykowe zyskają wypukłości?

28-12-2009, 10:59

Płaski ekran dotykowy jest dobry do wskazywania, ale gorzej spełnia rolę klawiatury. Dlatego Apple myśli nad ekranem ze zmienną powierzchnią, która na czas pisania będzie miała linie rozgraniczające klawisze. Będzie to zarazem wygodne i bardzo efektowne rozwiązanie, które - jak sugerują niektórzy - trafi do oczekiwanego tabletu Apple.

Przyszły rok ma być "rokiem tabletu", tak przynajmniej zapowiada New York Times w tekście pt. 2010: The Year of the Tablet. W tekście tym jest mowa także o tablecie od Apple. Nick Bilton cytuje anonimowego przedstawiciela Apple, który stwierdza, że prace nad tabletem trwają i "użytkownicy będą zaskoczeni interakcją z nowym urządzeniem".

Ta zapowiedź ciekawie się łączy z aplikacją patentową firmy Apple opublikowaną 24 grudnia (nr 20090315830). Jest ona podobna do innej aplikacji złożonej w roku 2007 (nr 20070247429) dotyczącej tego samego wynalazku. Chodzi o ekran dotykowy ze zmienną powierzchnią, który da użytkownikom wyczuwalne klawisze na czas pisania.

W aplikacji patentowej zauważono, że na ekranie dotykowym wskazywanie kursorem i pisanie stawia inne wymagania. Do wskazywania najlepsza jest powierzchnia gładka i jednolita. Z kolei przy pisaniu korzystne jest wyznaczenie granic każdego klawisza, dzięki czemu można pisać, opierając się wyłącznie na wrażeniach dotykowych.

>>> Czytaj także: Apple pozwany za ekrany dotykowe

W aplikacji patentowej zaproponowano m.in. "przegubową ramkę". Dzięki niej granice klawiszy byłyby wyznaczane za pomocą wysuwających się guzków. Ewentualnie powierzchnia ekranu mogłaby się zapadać w miejscach przyporządkowanych klawiszom.

Jeszcze innym proponowanym rozwiązaniem jest stworzenie powierzchni, która będzie stawiała palcom różny opór, tj. najmniejszy opór w centrum klawisza i największy na brzegach klawiszy. To rozwiązanie, choć prostsze, wymagałoby bardzo starannego dopracowania w szczegółach.

Przełączanie pomiędzy powierzchnią wypukłą i gładką mogłoby się odbywać automatycznie. W aplikacji patentowej jest mowa o oprogramowaniu rozpoznającym gesty charakterystyczne dla pisania lub wskazywania, które dostosuje ekran do określonej czynności. Oczywiście użytkownik mógłby wyłączyć ten automat i sam decydować o zmianie powierzchni.

Nie wiadomo, czy Apple skorzysta z takiego rozwiązania w przyszłym roku lub kiedykolwiek. Jest to jednak propozycja godna odnotowania. Chodzi nie tylko o rozwiązanie bardziej ergonomiczne dla wszystkich użytkowników urządzeń z ekranem dotykowym, ale także o dostosowanie tych urządzeń do potrzeb niepełnosprawnych.

Na początku bieżącego roku na targach CES w Las Vegas pojawił się sam Stevie Wonder, który zwracał uwagę na niebezpieczny dla niewidomych "dotykowy trend". Nawet tak pospolite urządzenia, jak kuchenki, mają ekrany dotykowe, a to czyni je nieprzydatnymi dla niewidomych. Eksperymenty nad rozwiązaniem tego problemu prowadziła już firma Google. Jej badacze proponowali np. aby środek ekranu przyporządkować do miejsca wskazanego przez użytkownika. Więcej na ten temat w innym tekście DI.

>>> Czytaj: Ekrany dotykowe problemem niewidomych


Następny artykuł » zamknij

Kolejna luka w Microsoft IIS


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031