Dziś pierwsze lądowanie na komecie. Możesz obejrzeć to w sieci

12-11-2014, 12:44

Jeszcze żadna sonda kosmiczna nie wylądowała na komecie. Lądownik Philae może być pierwszy i możecie oglądać to niezwykłe wydarzenie w sieci. Polacy mają powody, by trzymać za to kciuki.

Słyszeliśmy już o lądowaniach sond kosmicznych na Księżycu albo na Marsie, ale lądowanie na komecie będzie przedstawiało szczególną trudność. Księżyc czy Mars to stosunkowo duże ciała, które mogą przyciągnąć do siebie lądownik. Kometa właściwie nie przyciąga, zatem lądowanie będzie wymagało bardziej złożonych manewrów. 

Pierwsze lądowanie na komecie ma się dokonać dziś. Zrobi to lądownik Philae, który już odczepił się od sondy Rosetta i jest w drodze do komety "Czuriumow-Gierasimienko".

W drodze do komety

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że oddzielenie się sondy od lądownika zostało potwierdzone o godzinie 10:03. Sygnały radiowe z nadajnika Rosetty docierają do Ziemi w ciągu 28 minut i 20 sekund od nadania, zatem do oddzielenia lądownika musiało dojść o godz. 9:35. 

Lądowanie Philae
zdj. ESA/ J.Mai

Co ważne, lądownik Philae nie może wysłać danych bezpośrednio na Ziemię. Jeśli uda mu się wylądować i wysłać jakieś dane z komety, będzie się to odbywać za pośrednictwem sondy Rosetta. Lądowanie może się odbyć około godziny 17:00. Oczywiście na transmisję tego wydarzenia trzeba będzie poczekać nieco dłużej. 

Lądowanie

Poniżej infografika ESA ukazująca plan lądowania. 

Philae - lądowanie

Transmisja online

Jeśli chcecie śledzić informacje o sondzie, możecie zajrzeć na stronę rosetta.esa.int, gdzie dostępna jest transmisja internetowa. Odtwarzacz z tą samą transmisją zamieszczamy poniżej. 

Dostępne są też konta sondy w social media, m.in. na Facebooku i Twitterze

Polski akcent

Warto wiedzieć, że Polacy mają swój udział w misji sondy Rosetta. Philae jest wyposażony w polski instrument MUPUS (MUlti PUrpose Sensor for surface and subsurface science) służący do do pomiarów własności fizycznych jądra komety.

Kometarny młotek - element instrumentu MUPUS
Kometarny młotek - element instrumentu MUPUS

Sonda
Uda się wylądować na komecie?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

MUPUS posiada m.in. termometry, sensor na podczerwień i akcelerometr. Składa się także z dwóch harpunów, które przy użyciu kometarnego młotka (zob. zdjęcie) wbiją się w kometę, by utrzymać Rosettę na jej powierzchni. MUPUS waży ok. 1,5 kg i wykorzystuje zaledwie 3 W mocy.

Pozostaje czekać na lądowanie. Wszystko jest przygotowane i matematycznie obliczone, ale niespodzianek nie można wykluczyć. 

Więcej o kosmosie w Dzienniku Internautów


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy