Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dwudniowa akcja antypiracka

02-04-2007, 13:40

Kilkadziesiąt tysięcy pirackich płyt z nagraniami oraz 6 zatrzymanych osób - to efekt dwudniowych nalotów policji oraz pracowników Izby Celnej w Krakowie przeprowadzonych na jednej z okolicznych giełd.

W minioną sobotę zatrzymano trzech mieszkańców Krakowa w wieku 22-25 lat - trudniących się rozpowszechnianiem pirackich wydawnictw. Znaleziono przy nich łącznie 948 sztuk płyt z muzyką filmami oraz oprogramowaniem. Kolejny zatrzymany - 35 letni krakowianin miał przy sobie 287 takich płyt, a pozostałych 1082 sztuk znaleziono w jego miejscu zamieszkania, gdzie zajmował się kopiowaniem - informuje policja.

Magazynem handlarzy był samochód, który został przez nich porzucony na giełdzie. W aucie znaleziono kolejnych 1710 pirackich wydawnictw.

Działania operacyjne policji kontynuowano w niedzielę, kiedy to zatrzymano kolejnych dwóch mieszkańców Krakowa w wieku 18 i 22 lat, podejrzanych o powielanie i nielegalną sprzedaż płyt z nagraniami multimedialnymi oraz oprogramowaniem. W trakcie przeszukania znaleziono i zabezpieczono 1501 płyt DVD i CD-R z programami i grami komputerowymi.

Dwudniowa akcja spowodowała panikę na krakowskiej giełdzie. Pracownicy Izby Celnej zabezpieczyli na terenie giełdy kilkanaście tysięcy (wstępnie szacuje się ich liczbę na 15-20 tysięcy) płyt z nagraniami, pochodzących z niewiadomego źródła - najprawdopodobniej porzuconych lub ukrytych przez osoby handlujące nimi.

Zatrzymani odpowiedzą przed sądem za nielegalne pozyskiwanie i rozpowszechnianie wydawnictw, za co grozi im kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności - informuje policja. Wartość zabezpieczonego mienia, szacowana wg wartości strat poniesionych przez legalnych producentów, gdyby materiały te zostały sprzedane, wynosi - zdaniem funkcjonariuszy - ponad 300 tysięcy złotych.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Policja.pl