Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego brązowymi medalistami 47. Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym

23-04-2024, 15:27

W czwartek 18 kwietnia 2024 r., w Luksorze w Egipcie, odbyły się zawody finałowe 46. i 47. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (The 2023 ICPC World Finals). Wielki sukces w finałach 47. mistrzostw odniósł zespół studentów z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak zdobywając brązowy medal.

Fundacja Rozwoju Informatyki

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym, znane pod angielską nazwą jako „The International Collegiate Programming Contest (ICPC) World Championship”, należą do najbardziej prestiżowych w świecie studenckich konkursów informatycznych.

Żeby zakwalifikować się do zawodów finałowych, drużyny muszą często przejść przez trzystopniowe eliminacje: uczelniane, krajowe, regionalne. W ostatnich eliminacjach regionalnych, rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach, wzięły udział drużyny z 3450 uczelni ze 111 krajów.

Przy tak silnej konkurencji już awans do zawodów finałowych świadczy o klasie zespołu, a zdobycie medalu jest wielkim sukcesem.

Finały

Finał 46. mistrzostw powinien odbyć się w roku 2022 (eliminacje przeprowadzono w roku 2021), natomiast finał 47. mistrzostw (eliminacje w roku 2022) powinien zostać rozegrany w roku 2023. Pandemia i uwarunkowania geopolityczne spowodowały, że oba finały zostały przesunięte na kwiecień tego roku. W obu finałach drużyny miały do rozwiązania po 11 zadań, przy czym tylko 5 zadań było wspólnych.

  • Do finału 46. mistrzostw zakwalifikowano 131 drużyn, natomiast do finału 47. mistrzostw - 136 drużyn.

W 46. finale Polska była reprezentowana przez drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego (Kacper Kluk, Rafał Łyżwa i Antoni Wiśniewski) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

W 47. finale wystąpiły dwie drużyny z Polski - Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski (wspomniani wyżej: Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak). W zawodach finałowych najlepszych 12 drużyn jest nagradzanych medalami. Pierwsze 4 drużyny w rankingu otrzymują medale złote, kolejne cztery - medale srebrne, cztery następne - medale brązowe.

Zwycięzcy

Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2022 (46. finał) została drużyna z Uniwersytetu Pekińskiego, która jako jedyna rozwiązała 10 zadań.

Z polskich zespołów Uniwersytet Wrocławski, z 7. zadaniami, zajął 25. miejsce, natomiast Uniwersytet Warszawski (6 zadań) - 33. miejsce, Uniwersytet Jagielloński (także 6 zadań) - 34. miejsce.

Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2023 (47. finał) została drużyna z Uniwersytetu HSE w Moskwie (angielska nazwa: The National Research University Higher School of Economics), która rozwiązała 9 zadań. Kolejne miejsca zajęły:

2. Peking University (9 zadań)

3. Moscow Institute of Physics and Technology (9 zadań)

4. Harbour.Space University – Barcelona Campus (9)

5. Tsinghua University (9 zadań)

6. Nanjing Uinversity (8)

7. Seoul National University (8)

8. University of Waterloo (8)

9. The University of Tokyo (8)

10. Tokyo Institute of Technology (8)

11. Brigham Youn University (7)

12. Uniwersytet Warszawski (7)

Brązowy medal powiększył kolekcję medalową drużyn Uniwersytetu Warszawskiego w dwudziestu dziewięciu startach w finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, na którą składają się:

  • 5 złotych medali (w tym dwukrotnie mistrzostwo świata i dwukrotnie wicemistrzostwo),
  • 7 srebrnych medali,
  • 5 brązowych medali.

Kolejne finały

Kolejna szansa na powiększenie kolekcji medalowej już we wrześniu 2024 r. w Astanie, gdzie odbędzie się już „normalnie” finał 48. Akademickich Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym. Polskę będą reprezentować drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Arkadiusz, Bartłomiej i Tomasz będą mieli szanse na kolejny medal, ale niestety już ostatni, ponieważ w finałach można wystąpić tylko dwukrotnie.

Polskie akcenty w Luksorze

Należy jeszcze wspomnieć o innych polskich akcentach na Finałach ICPC w Luksorze. Opiekunem złotej drużyny z Harbour Space University w 47. Finale ICPC był Kamil Dębowski - brązowy medalista z drużyną UW w roku 2015, natomiast opiekunem złotej drużyny z Uniwersytetu Oxfordzkiego w 46. Finale był Bartosz Klin - reprezentant UW w finałach w latach 1997 i 1999.

Do wygłoszenia wykładu dla uczestników tegorocznych finałów, w ramach tzw. „Alumni Lectures”, został zaproszony Jakub Pachocki, wicemistrz świata w drużynie UW z roku 2012, a obecnie dyrektor ds. badań w OpenAI.

Źródło: Fundacja Rozwoju Informatyki


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *