Drukowanie 3D ułatwi otwieranie zamków i włamania?

27-08-2014, 14:42

Dzięki drukowaniu 3D nie musisz być ślusarzem, by otworzyć zamek. Da się to zrobić nawet wówczas, jeśli nie widziałeś oryginalnego klucza na oczy.

Z drukowaniem 3D wiąże się wiele nadziei i obaw. Do tej pory obawy wiązały się głównie z domową produkcją broni oraz z naruszaniem praw autorskich. Okazuje się, że istnieje jeszcze jeden niebezpieczny obszar - tradycyjne zabezpieczenia przed włamaniem.

Dzięki drukarce 3D można sobie wydrukować klucz, więc nie musisz być ślusarzem. Już samo to wiele zmienia, ale na tym nie koniec. Istnieje metoda otwierania zamków, która wykorzystuje drukowanie 3D i nie wymaga nawet oglądania oryginalnego klucza.

Bumping wspomagany drukowaniem

Tą metodą jest tzw. bumping i w zasadzie nie jest to metoda nowa. Używa się do niej specjalnie spreparowanego klucza z każdą pozycją wyciętą możliwie najgłębiej. Lekkie uderzanie w taki klucz przy przekręcaniu może doprowadzić do chwilowego oddzielenia górnych i dolnych części bolców w zamku bębenkowym (wtedy można przekręcić klucz). Metoda znana jest przynajmniej od lat 70. ubiegłego wieku.

Drukowanie 3D znacznie ułatwia przygotowanie klucza do bumpingu. Pewien ekspert od zamków - Christian Holler - stworzył aplikację umożliwiającą wyprodukowanie klucza na podstawie zdjęcia dziurki od klucza oraz kilku danych o zamku (głębokość zamka, rozstawienie bolców). Zdjęcie łatwo zdobyć, to oczywiste. Dodatkowe informacje o zamku można albo wyciągnąć od odpowiednich źródeł, albo ustalić, badając zamek. Trzeba tu dodać, że różne zamki tego samego producenta mogą mieć podobną charakterystykę. 

Dotychczas problemem w stosowaniu bumpingu było to, że producenci zamków stosują złożone wykroje kluczy, a informacje na ich temat trafiają do wąskiej grupy sprawdzonych podmiotów. Drukowanie 3D umożliwia stosunkowo łatwe i samodzielne wytworzenie klucza o dowolnym wykroju. Poniżej przykład:

zdjęcie
źródło: unlocked.own-hero.net

Christian Holler opisał swoje ustalenia na stronie unlocked.own-hero.net i ponadto wypróbował swoją metodę. Okazało się, że przy zamku Zeiss IKON SK6 plastikowy klucz z drukarki sprawił się lepiej niż wykonany metodą "tradycyjną" metalowy klucz do bumpingu.

Jest też wideo prezentujące plastikowy klucz w akcji. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy