Dron wyposażony w paralizator (taser)? To jest naprawdę przerażające - wideo

10-03-2014, 11:48

Dron z paralizatorem do obezwładniania ludzi? To jest przerażające, bo takie urządzenia mogą się pojawić nie tylko tam, gdzie jest wojna.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dron z taserem

W czasie festiwalu SXSW grupa Chaotic Moon Studios zaprezentowała drona wyposażonego w tzw. taser. Jest to rodzaj paralizatora elektrycznego, który wystrzeliwuje elektrody z przymocowanymi przewodami, dzięki czemu możliwe jest rażenie prądem na odległość. Wysokie napięcie sprawia, że porażenie jest bardzo bolesne i powoduje chwilowy, całkowity paraliż.

Ten paraliżujący dron został określony jako Chaotic Unmanned Personal Intercept Drone (CUPID). Prezentuje go film poniżej.

Oczywiście drony wyposażone w broń to nie jest żadna nowość. Przyzwyczailiśmy się jednak do myślenia, że takie drony stosowane są gdzieś daleko, na wojnie, przez żołnierzy. Drony z taserami mają większą szansę na pojawianie się w przestrzeni cywilnej, gdzie będą stosowane w sposób nieproporcjonalny, podobnie jak same tasery. 

Taser (nie) zabija

W tym miejscu warto przypomnieć, że taser jest mocno kontrowersyjną bronią. Teoretycznie służy do skutecznego obezwładniania, bez powodowania śmierci lub stałego kalectwa. Tak jest w teorii, bo w praktyce niefortunne trafienie elektrody może trwale uszkodzić oko, albo spowodować trwałe uszkodzenie kręgosłupa.

Sonda
Czy służby takie jak policja powinny mieć drony z taserami?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Taser może też zabić. Głośno było o śmierci Polaka, Roberta Dziekańskiego, na lotnisku w Vancouver. O tym incydencie wiele mówiono, bo został nagrany telefonem komórkowym. Dziekański był tak naprawdę tylko jedną z dziesiątek ofiar śmiertelnych. Choć sam taser jest niebezpieczny, często stosowany jest wobec osób nieuzbrojonych. Prawdopodobnie sprzyja temu fałszywe przekonanie, że ta broń nie zabija i nie czyni trwałej krzywdy.

Z tych samych przyczyn dron z taserem może przerażać. Skoro ochroniarze i policjanci mogą stosować tasery, równie dobrze ktoś może wpaść na pomysł wprowadzenia dronów z taserami do obezwładniania "niegrzecznych" ludzi w przestrzeni publicznej. Jest to tym bardziej możliwe, że różne idee "broni nieśmiercionośnej" po prostu fascynują władze wielu krajów.

Czytaj także: Policja kupiła nielegalną broń akustyczną (LRAD), czyli znów problem z nowymi technologiamiSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.