Dotacje 2011, czyli jak skutecznie pozyskać pieniądze na inwestycje

IPO.pl 04-04-2011, 20:32

Infosystems SA wraz Inicjatywą Doradztwa Europejskiego - EUGA utworzyła w swoich strukturach Departament Funduszy Europejskich. Departament wykorzystuje doświadczenie zdobyte przez Infosystems SA w pozyskiwaniu dotacji unijnych już od 2003 roku. Z internautami swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się Paweł Szarubka - Kierownik Departamentu Funduszy Europejskich w Infosystems SA.

Jakie trzeba spełnić warunki, by móc się ubiegać o dotacje unijne?

Podstawowym warunkiem jest pomysł na biznes. Następnie nasi specjaliści analizują dostępne możliwości i wybierają optymalny sposób pozyskania finansowania. Wstępna weryfikacja szans na dofinansowanie może zostać wykonana na podstawie analizy założeń projektu, dokumentów finansowych firmy i KRS.

Czy pomagacie Państwo na każdym etapie starań, również w przygotowaniu dokumentów?

Oczywiście. Nasi klienci otrzymują profesjonalne doradztwo od momentu rozpoczęcia pracy nad projektem, poprzez przygotowanie pełnej dokumentacji, skuteczne pozyskanie dofinansowania, nadzór nad projektem do momentu pełnego rozliczenia projektu.

Czy pozyskujecie Państwo dofinansowanie na poszczególne projekty czy też na całą działalność?

Realizowane przez nas projekty dotyczą inwestycji nie tylko w poszczególne urządzenia czy systemy, ale także całe linie technologiczne, budowę i rozbudowę całych zakładów, w tym także inwestycje typu greenfield.

Czy największe szanse na pozyskanie dotacji mają tylko innowacyjne projekty?

Tak. Innowacyjność jest niezwykle istotnym elementem każdego projektu. Instytucje decydujące o przyznaniu dotacji w kolejnych konkursach coraz wyżej podnoszą poprzeczkę związaną z innowacyjnością. Wystarczy przeanalizować kryteria wyboru projektów np. z ostatnich konkursów w ramach działania 4.4 POIG, 8.1 POIG czy też 1.4 POIG

Jaką największą kwotę pozyskaliście dla swoich klientów?

Największy projekt, który uzyskał pozytywną rekomendację do dofinansowania obejmował koszty kwalifikowane o wartości ponad 62 mln PLN, z czego dotacja wynosiła 60%. Średnia wartość projektów inwestycyjnych, które realizujemy to ok. 5-8 mln PLN.

Jakie czynniki mają kluczowy wpływ przy pozyskiwaniu dotacji?

Podstawą jest dobry, innowacyjny pomysł na biznes. Następnie należy zweryfikować, czy nasz projekt spełnia założenia konkursu. Kolejnym krokiem jest opracowanie pełnej dokumentacji projektowej.

Czy jest szansa na pozyskanie 100% poniesionych kosztów przez firmy?

Tak. Niektóre działania unijne umożliwiają pozyskanie do 100% dofinansowania. Jednak są one obwarowane licznymi warunkami, które zazwyczaj uniemożliwiają aplikowanie przedsiębiorcom. Jako przykład możemy podać działanie 5.1 POIG. Najwyższe procentowo dofinansowanie, jakie udało się pozyskać dla naszych klientów w ubiegłym roku, wynosiło 85%.

Jaka jest łączna kwota dotacji, które udało Wam się pozyskać w ostatnim roku?

Nasi pracownicy pozyskali dotychczas 135 856 681,53 PLN dotacji unijnych.

Jak w latach następnych będzie wyglądała sprawa z funduszami?

Wszystko wskazuje na to, że w nowym budżecie UE (na lata 2014-2020) dotacje zostaną ograniczone, zmienią się też reguły udzielania pomocy na wyjątkowo dla nas niekorzystne.

Czy w tym roku jest ostatnia szansa na pozyskanie dofinansowania, a co w następnym, gdy skończą się już dopłaty unijne?

Analizując pozostałe do wykorzystania budżety, dochodzimy do jednoznacznego wniosku - rok 2011 jest ostatnim rokiem dotacji dla przedsiębiorców. Mamy nadzieję że szczegóły dotyczące budżetu na lata 2014-2020 zostaną ustalone w drugiej połowie tego roku.

Jaka jest procedura pozyskiwania dotacji na rozwój? Jakie dokumenty są potrzebne?

Wstępna weryfikacja szans na dofinansowanie może zostać wykonana na podstawie analizy założeń projektu, dokumentów finansowych firmy i KRS.

Specjalizujecie się Państwo w branży poligraficznej. Czy inne branże, nawet bardzo odległe, również mogą z Państwem współpracować?

Oczywiście. Wstępna analiza założeń projektu pozwoli nam stwierdzić, jakie są realne szanse na to, że nasza współpraca zakończy się skutecznym pozyskaniem dotacji.

Ile czasu trwa napisanie wniosku?

Jest to uzależnione od złożoności koncepcji projektu i kryteriów wyboru w ramach konkursu. Średni czas to 4-6 tygodni.

Dziękujemy za rozmowę.


Źródło: IPO S.A
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy