Polska, z jej rosnącym potencjałem w dziedzinie technologii, zdobywa coraz więcej argumentów, by stać się europejskim hubem innowacji. Alireza Shabani, ekspert z dziedziny informatyki kwantowej, podczas Nocy Innowacji w IDEAS NCBR, zarysował ciekawą wizję. Oto, co nasz kraj ma do zaoferowania w kontekście globalnej rywalizacji w dziedzinie nowych technologii.
reklama
W skrócie:
Alireza Shabani, naukowiec i przedsiębiorca pracujący dla topowych firm technologicznych, był gościem specjalnym Nocy Innowacji w IDEAS NCBR w Warszawie, która odbyła się 20 października br. Podczas swojego wykładu Shabani porównał Polskę z Doliną Krzemową, wskazując na liczne podobieństwa i potencjał Polski jako hubu technologicznego.
Alireza Shabani podkreślił, że tym, co pozwoliło zbudować w Kalifornii najważniejszy ośrodek technologiczny na świecie była koncentracja pieniędzy, talentu i doświadczenia w odległości do 30 minut jazdy od San Francisco. To przyczyniło się do powstania silnych sieci lokalnie pracujących naukowców, praktyków i przedsiębiorców.
W odróżnieniu od ośrodka w Massachusetts (MIT), gdzie obowiązywał zakaz konkurencji, w Dolinie Krzemowej reguły gry były bardziej swobodne. To z kolei pozwoliło na łatwy przepływ pracowników między firmami pracującymi nad przełomową technologią.
Do Doliny Krzemowej migrowali także badacze i inżynierowie z krajów, gdzie działalność naukowa była z różnych względów utrudniona (sam Shabani jest z pochodzenia Irańczykiem), zaś w Kalifornii trafiali na przyjazną przybyszom kulturę.
Co równie istotne, przedsiębiorcy w Kalifornii od razu wchodzili na ogromny amerykański rynek i myśleli o rozwiązaniach na dużą skalę, co było możliwe dzięki modelowi "venture-backed", czyli finansowaniu przez fundusze kapitałowe.
Zdaniem Alireza Shabani Polska ma kilka unikalnych atutów, które mogą ją uczynić europejskim hubem technologicznym.
Trwająca przez kilka dekad emigracja fachowców na zagraniczne, zwłaszcza zachodnie rynki, dzięki ich wciąż żywym kontaktom z macierzystym krajem, pozwala polskim przedsiębiorcom zdobywać nowe przyczółki. Umożliwia ona zarówno transfer know-how z powrotem do Polski, jak i inwestycje osób prywatnych, które odniosły finansowy sukces za granicą, w polskie startupy
Z 38 milionami mieszkańców i członkostwem w Unii Europejskiej, Polska oferuje atrakcyjny rynek wewnętrzny i łatwy dostęp do sąsiednich krajów. Jednocześnie nie ma potrzeby gromadzenia tak dużego kapitału jak przy globalnych firmach.
Nasz kraj plasuje się na czwartym miejscu w Europie pod względem liczby absolwentów kierunków STEM (science, technology, engineering, mathematics - nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Idzie to w parze z wysoką jakością kształcenia, dzięki której polscy pracownicy sektora IT mają reputację jednych z najlepszych na świecie.
Zdaniem Shabaniego wysoki poziom adaptacji komunikacji zdalnej polskich firm i instytucji znosi wymóg “30 minut jazdy” - kluczowy pół wieku temu w Kaliforni. Warszawa, Kraków czy Wrocław wciąż pełnią rolę hubów dla IT, ale firmy technologiczne mogą być bardziej rozproszone, jak również skutecznie kooperować z partnerami z zagranicy.
Polscy przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie dla swoich projektów zarówno ze strony instytucji państwowych, jak i kapitału prywatnego. Co istotne, ze względu na korzystną i stabilną sytuację międzynarodową i gospodarczą Polski, źródeł finansowania można poszukiwać także w odległych i nieoczywistych miejscach, a wciąż stosunkowo młody polski rynek zapewnia funduszom satysfakcjonującą stopę zwrotu.
O ile w świecie technologii Spotify kojarzy się ze Szwecją, a Skype i Bolt z Estonią, tak historie polskich firm, które podbiły świat (np. CD Projektu czy Allegro) wciąż nie są jeszcze tak szeroko znane i czekają, by zawładnąć wyobraźnią działających w tej branży inwestorów. Opowieści o udanych przedsięwzięciach, które rozpoczęły się w naszym kraju, mogłyby stać się wizytówkami nowej Doliny Krzemowej nad Wisłą i uzupełnić wymienione wyżej “twarde” kompetencje o niezbędną narrację na temat polskiego sukcesu - podkreślał gość IDEAS NCBR.
Polska ma szansę stać się europejskim hubem technologicznym, a opinie ekspertów takich jak Alireza Shabani dodają wagi tym aspiracjom. Kluczowe dla osiągnięcia tego celu będą inwestycje, edukacja i otwartość na międzynarodową współpracę.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|